WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Atan kalp üzerinde mi, yoksa duran kalp üzerinde mi Baypas ameliyatı olmak daha iyi

Meme Altı Kapalı Bypass Kalp Ameliyatı

Göğüs kafesinin açıldığı klasik kalp ameliyatları tarih mi oluyor!

Klasik yöntem ile yapılan kalp ameliyatlarında, hastanın “iman tahtası” olarak adlandırılan sternum-göğüs kemiği kesilerek göğüs tamamen açılmaktadır. Göğüs kemiğinin kesilmediği ya da kısmen kesildiği, çoğunlukla meme altından yapılan kesiklerle kalbe ulaşılan ameliyatlara minimal invaziv veya kapalı kalp ameliyatı denilmektedir.

Minimal invaziv kalp ameliyatı türleri

Minimal invaziv kalp ameliyatı türleri

Sağ meme altı veya koltuk altından yapılan kesiler ile kalp boşlukları arasındaki delikler (ASD, VSD) kapatılabilmekte ve yine kalp boşlukları arasındaki kapaklar (Mitral ve Trikuspid) tamir edilebilmekte veya değiştirilebilmektedir.

Sol meme altı veya koltuk altı kesiler ile bazı doğuştan kalp hastalıkları düzeltilebilmekte ve koroner baypas ameliyatları yapılabilmektedir.

Göğüs kemiği yani iman tahtasının kısmen kesilerek yapıldığı ameliyatlar ise aort kapağına ve kalpten çıkan ana atar damar olan aort damarına yönelik ameliyatlardır.

Günümüze kadar birçok kalp ameliyatı küçük kesiler yapılarak minimal invasiv teknik ile ameliyat edilebilmekte iken, son yıllarda en çok yapılan açık kalp ameliyatı olan koroner baypas ameliyatlarının da gelişen teknoloji ile göğüs kemiği kesilmeden sol meme altından küçük kesi ile yapılabilmektedir. Koroner baypas ameliyatlarının da göğüs kemiği kesilmeden kapalı dediğimiz yöntem ile yapılması sonucu neredeyse tüm kalp ameliyatlarının göğüs kemiği kesilmeden yapılabilmesini olanaklı hale getirmiştir.

Meme Altı Kapalı Bypass ameliyatı nedir?

Kapalı (meme altı) baypas ameliyatı nedir?

Küçük kesi, kapalı baypas ameliyatında sol meme altından yapılan 5-7 cm’lik kesi ile kalbe ulaşılmakta ve tüm damarlara baypas yapılabilmektedir. Bu durumda hastalar daha erken, daha az komplikasyon, daha konforlu ameliyat sonrası dönem, daha iyi kozmetik sonuçlar ve çok daha erken iş ve sosyal hayata dönebilecek şekilde taburcu olmaktadırlar.

Kapalı, meme altı baypas ameliyatı için kimler adaydır?

Minimal invaziv koroner baypas ameliyatı için kimler adaydır?

Minimal invaziv koroner baypas cerrahisi tüm hastalar için bir seçenek olmayabilir. İdeal adaylar ilk başlarda daha az sayıda baypasa ihtiyacı olanlar (1-2 damar hastası) iken günümüz de hastalıklı damar sayısı kapalı baypas için bir engel teşkil etmemektedir. Ameliyat öncesi yapılan ilaçlı BT anjiyo ile hastaların periferik arterleri değerlendirildikten sonra ameliyat tekniğine karar verilir. Sonuç olarak neredeyse tüm hastalar kapalı baypas ameliyatı için adaydırlar.

Kapalı baypas ameliyatının avantajları

 • Ameliyattan sonra daha kısa hastanede kalış ve iyileşme süresi
 • Normal aktiviteye daha hızlı dönüş
 • Daha az enfeksiyon riski
 • Daha az kan kaybı
 • Daha küçük kesi
 • Daha iyi kozmetik sonuçlar
 • Daha az ameliyat korkusu
 • Daha az depresyon riski
 • Daha iyi hayatta kalma oranı
 • Böbrek veya karaciğerde daha az komplikasyon

Kapalı, meme altı baypas ameliyatının riskleri nelerdir?

Genel olarak, minimal invaziv koroner arter baypas cerrahisinin komplikasyonları, açık koroner arter baypas cerrahisinden daha düşüktür. Ancak yine de geleneksel baypas cerrahisindeki riskleri halen taşımaktadır. Deneyimli merkezlerde geleneksel açık cerrahiye ek bir risk taşımaz.

Kapalı, mini Bypass ameliyatından bir hafta sonra araba kullanabilirsiniz

Kapalı koroner (Mini Bypass) baypas cerrahisinden iyileşme

Minimal invaziv koroner baypas cerrahisinden iyileşme

Minimal invaziv koroner baypas sonrası iyileşme, geleneksel baypass’a göre daha hızlıdır.  İşlemden sonra hastanede yaklaşık beş gün geçirilir. Taburcu olduktan sonra yaklaşık 1 haftalık ev istirahatini takiben gerekli kontrolleriniz yapıldıktan sonra on beşinci günde normal sosyal ve fiziksel yaşantınıza dönebilmeniz mümkün olmaktadır.

Koroner arter baypas ameliyatının olası riskleri şunları içerir:

 • Hafıza kaybı, zihinsel netlik kaybı veya “bulanık düşünme”.Bu, minimal invaziv koroner arter baypası olan kişilerde, açık koroner baypas olan kişilere göre daha az yaygındır.
 • Kalp ritmi sorunları (aritmi).
 • Göğüs yarası enfeksiyonu.Obezseniz, şeker hastalığınız varsa veya geçmişte koroner baypas ameliyatı geçirdiyseniz bu daha olasıdır.
 • 6 aya kadar sürebilen düşük dereceli ateş ve göğüs ağrısı (birlikte postperikardiyotomi sendromu olarak adlandırılır).
 • Kesik yerinde ağrı.
 • Ameliyat sırasında bypass makinesi ile geleneksel prosedüre geçme ihtiyacı.
Call Now Button