WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Kalp Damar Hastalıklarında Belirtiler

Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp hastalığı, kalpte meydana gelen ve kalbi etkileyen herhangi bir bozukluğu kapsayan bir terimdir. Kalp hastalığı başlığı altında koroner arter hastalığı gibi kan damar hastalıkları, kalp ritmi problemleri (aritmiler) ve bu hastalıkların yanında doğuştan gelen kalp kusurları yer alır. Kalp hastalıkları terimi çoğunlukla kardiyovasküler hastalık terimi ile dönüşümlü olarak kullanılır. Başlıca kalp hastalığı belirtileri nelerdir?

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp krizi gibi hastalıklar her ne kadar kalp kaynaklı hastalıklar olsa da farklı tedavi yaklaşımları gerektirir, ancak benzer belirtileri gösterebilirler. Doğru teşhis ve hızlı tedavi alabilmeniz için zamanında doktorunuza başvurmanız önemlidir.     

Kalp hastalığına işaret edebilecek belirtileri tanımaya, öğrenmeye çalışalım. Yeni belirtiler yaşamaya başlarsanız veya bu belirtiler daha sık veya şiddetli hale gelirse mutlaka doktorunuzu arayın.

Koroner Arter Hastalığının Belirtileri

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığının en yaygın belirtisi anjina, kalbinizin bir kısmına yeterince kan gitmediği için meydana gelen göğüs ağrısıdır. Göğsünüzde baskı veya sıkışma ile kalp krizi gibi hissedebilir. Bazen anjina pektoris veya iskemik göğüs ağrısı olarak adlandırılır. Anjina, göğsünüzde bir rahatsızlık, ağırlık, basınç, ağrı, yanma, dolgunluk, sıkışma veya ağrılı his olarak tanımlanabilir. Hazımsızlık veya mide ekşimesi ile karıştırılabilir. Angina ayrıca omuzlarda, kollarda, boyunda, boğazda, çenede veya sırtta da hissedilebilir.

Bu bir kalp hastalığının belirtisidir ve bir şey kalbi besleyen arterlerinizi tıkadığında veya kalbe oksijen açısından zengin kanı getiren arterlerde yeterli kan akışı olmadığında meydana gelir.

Anjina genellikle çabuk geçer. Yine de, yaşamı tehdit eden bir kalp sorununun işareti olabilir. Neler olup bittiğini ve kalp krizinden kaçınmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek önemlidir.

Farklı anjina (göğüs ağrısı) türleri vardır:

Kararlı anjina: Bu en yaygın olanıdır. Fiziksel aktivite veya stres onu tetikleyebilir. Genellikle birkaç dakika sürer ve dinlendiğinizde kaybolur. Bu bir kalp krizi değil, ancak geçirme olasılığınızın daha yüksek olduğuna dair bir işaret olabilir. Böyle bir durumda erkenden doktora başvurmak çok önemlidir.

Kararsız anjina: Dinlenirken veya çok aktif değilken buna duruma sahip olabilirsiniz. Ağrı güçlü ve uzun süreli olabilir ve tekrar tekrar geri gelebilir. Kalp krizi geçireceğinizin bir işareti olabilir, böyle bir durumda hemen bir doktora başvurmalısınız.

Mikrovasküler anjina: Bu tipte göğüs ağrısında esasen koroner arter tıkanıklığı yoktur. Burada sorun en küçük koroner arterleriniz gerektiği gibi çalışmadığı için olur, bu nedenle kalbiniz ihtiyacı olan kanı alamaz. Göğüs ağrısı genellikle 10 dakikadan fazla sürer. Bu tip anjina kadınlarda daha yaygındır.

Prinzmetal anjinası (varyant anjina): Bu tür nadirdir. Siz uyurken veya dinlenirken geceleri olabilir. Kalp atardamarlarınız aniden kasılır veya daralır. Çok fazla acıya neden olabilir ve tedavi gerektirebilir.

Koroner arter hastalığının diğer semptomları şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı (düzensiz kalp atışları veya göğsünüzde “takla atma” hissi)
 • Daha hızlı bir kalp atışı
 • Güçsüzlük veya baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Terleme

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalbi besleyen atardamarlarda gelişen herhangi bir ani tıkanma kalp kasının yeterince oksijen alamamasına neden olarak kalp dokusunda hasara yol açabilir. Kalbe kan akışından sorumlu olan damarların duvarlarında yağ yapıdaki kolesterol gibi maddeler birikir ve plak olarak adlandırılan yapıları oluşturur. Plaklar zaman içinde çoğalarak damarı daraltır ve üzerlerinde çatlaklar oluşur. Bu çatlaklarda meydana gelen pıhtılar veya duvardan kopan plaklar damarları tıkayarak kalp krizine neden olabilir. Erken zamanda ve doğru bir müdahale yapılarak damar açılmazsa kalp dokusu kaybı meydana gelir. Kayıp, kalbin pompalama gücünü azaltır ve kalp yetmezliği oluşur.

Kalp krizi belirtileri şunları içerebilir:  

 • Göğüs, kol veya göğüs kemiğinin altında rahatsızlık, basınç, ağırlık veya ağrı
 • Sırt, çene, boğaz veya kola yayılan rahatsızlık
 • Dolgunluk, hazımsızlık veya boğulma hissi ( Mide ekşimesi gibi hissedilebilir )
 • Terleme, bulantı, kusma veya baş dönmesi
 • Aşırı güçsüzlük, endişe veya nefes darlığı
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışları

Kalp krizi sırasında semptomlar tipik olarak 30 dakika veya daha uzun sürer ve dinlenme veya ağızdan alınan ilaçlarla geçmez . İlk semptomlar, belirgin ağrıya ilerleyen hafif bir rahatsızlık olarak başlayabilir.

Bazı kişiler, “sessiz” miyokard enfarktüsü (MI) olarak bilinen herhangi bir belirti vermeden de kalp krizi geçirebilirler. Bu durum diyabeti (şeker hastalığı) olan kişilerde daha sık görülür.

“Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ERTELEMEYİN. Acil yardım için arayın 112’yi arayın. Kalp krizinin acil tedavisi, kalbinize verilen hasarın miktarını azaltmak için çok önemlidir.”

Ritim Bozukluğu (Aritmi) Belirtileri

Ritim Bozukluğu (Aritmi) Belirtileri

Kalpteki elektriksel faaliyet, kalp kasının dakikada 60 ila 100 kez kasılmasına yol açar. Böylece kalp, akciğerlerde oksijenlenen temiz kanı vücuda pompalayarak yaşamsal faaliyetlerin devamlılığını sağlar. Kalbin ritmik olarak atmasını sağlayan elektriksel uyarıların bozulmasına bağlı olarak kalp, olması gerekenden daha hızlı, daha yavaş ya da düzensiz çarpabilir. Bu durum kalp aritmileri olarak bilinir. Kalpte oluşan ritim bozuklukları pek çok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Stres, sigara ve alkol kullanımı, diyabet hipertansiyon gibi pek çok etken, kalp ritminin farklılaşmasına yol açar.

Aritmi semptomları veya anormal kalp ritmi mevcut olduğunda, belirtiler şunları içerebilir: 

 • Çarpıntı (kalp atışlarında atlama hissi, göğsünüzde çırpıntı hissi)
 • Göğsünüzde atma hissi
 • Baş dönmesi veya sersemlik hissi
 • Bayılma
 • Nefes darlığı
 • Göğüste rahatsızlık hissi
 • Güçsüzlük veya çok yorgun hissetme

Atrial fibrilasyon (AF) bir tür aritmidir. AF’li çoğu insan aşağıdaki semptomlardan birini veya birkaçını yaşar:

 • Kalp çarpıntısı (kalpte ani bir çarpıntı, çarpma veya çarpma hissi)
 • Enerji eksikliği
 • Baş dönmesi (bayılma veya sersemlik hissi)
 • Göğüste rahatsızlık (göğüste ağrı, basınç veya rahatsızlık)
 • Nefes darlığı (normal aktiviteler sırasında nefes almada zorluk)

Atrial fibrilasyonu olan bazı hastalarda hiçbir semptom görülmez. Yada bu şikayetler kısa süreli olabilir.

Kalp Kapağı Hastalığının Belirtileri

Kalp Kapağı Hastalığı

Kalp kapakları, kalp odacıkları içindeki kan akımını doğru şekilde yönlendiren, her kalp atımı ile birlikte açılıp kapanan yapılardır. Dört adet kalp kapakçığı vardır: mitral, aort, triküspit, pulmoner kapak. Kalp kapak yapısının bozularak işlev yapamaz hale gelmesi sonucu kalp kapak hastalığı oluşur.

Kapakçıklarda hastalık iki şekilde gelişebilir, kapağın daralması ve/veya yetmezliği (geriye doğru kan kaçırması). Kapak hastalıklarının sebebi genetik, ileri yaş, enfeksiyon, kalp kası hastalıkları gibi çok çeşitlidir.

Kalp kapak hastalıkları uzun yıllar belirtisiz seyredebilir. Muayene sırasında doktorunuzun üfürüm duyması sonucu tesadüfen tespit edilebilir. Kapak hastalıkları mekanik sorunlar olduğundan ilaçlar ile tedavi edilemez, ilaç tedavileri ancak hastalığın ilerlemesini veya belirtilerin hafiflemesini sağlayabilir.

Kalp kapak hastalıkları genelde yavaş seyirlidir, ancak ileri düzeylerde kalp yetmezliği, inme, ritim bozukluğu ve bazen ani ölüme yol açabilir. Bu nedenle kapak hastalarının aralıklar ile ekokardiyografi tetkiki ile izlenerek kapak cerrahisi zamanının belirlenmesi gereklidir.

Uzun vadede kalp kapağına yönelik cerrahi girişim gerekecektir, bu kapağın onarılması veya tümüyle değiştirilmesi şeklinde olabilir.

Kalp kapağı hastalığı olanların şikayetleri aşağıdaki gibi olabilir:  

 • Nefes darlığı ve / veya nefes almada güçlük; Bunu en çok normal günlük aktivitelerinizi yaparken ya da yatağınızda düz bir şekilde uzandığınızda fark edebilirsiniz.
 • Halsizlik veya baş dönmesi
 • Göğsünüzde rahatsızlık; Aktiviteyle veya soğuk havada dışarı çıkarken göğsünüzde bir basınç veya ağırlık hissedebilirsiniz.
 • Çarpıntı (bu, hızlı bir kalp ritmi, düzensiz kalp atışı, atlanan atışlar veya göğsünüzde bir flip-flop hissi gibi duyulabilir.)

Kapak hastalığı kalp yetmezliğine neden olursa, semptomlar şunları içerebilir:

 • Ayak bileklerinizin veya ayaklarınızın şişmesi ; Karnınızdaşişkinlik hissetmenize neden olabilecek şişlik de meydana gelebilir .
 • Hızlı kilo alımı (bir günde iki veya üç kilo almak mümkündür.)

Kalp kapakçığı hastalığının belirtileri her zaman durumunuzun ciddiyetiyle ilgili değildir. Hiç semptomunuz olmayabilir ve acil tedavi gerektiren ciddi kapak hastalığınız olabilir. Veya mitral kapak prolapsusunda olduğu gibi, şiddetli semptomlarınız olabilir, ancak testler küçük kapak hastalığını gösterebilir.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği, kalbinizin çeşitli sebepler nedeniyle zarar görerek vücuda ihtiyacı olan kanı yeterli miktarda gönderememesi olarak tanımlanabilir.

En sık kalp yetmezliği sebebi kalp kasının kalp krizi nedeniyle zarar görerek kasılamamasıdır. Ancak uzun süren hipertansiyon, kalp kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları gibi sebepler ile de kalp yetmezliği gelişmektedir.

Kalp yetmezliğinin belirtileri şunları içerebilir: 

 • Aktivite sırasında (en yaygın olarak) veya dinlenirken, özellikle yatakta düz uzandığınızda görülen nefes darlığı
 • Öksürük beyaz balgam üretir.
 • Hızlı kilo alımı (bir günde iki veya üç kilo almak mümkündür.)
 • Ayak bileklerinde, bacaklarda ve karın bölgesinde şişlik
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışları
 • Diğer semptomlar mide bulantısı, çarpıntı ve göğüs ağrısıdır.

Kapak hastalığı gibi, kalp yetmezliği semptomları da kalbinizin ne kadar zayıf olduğuyla ilgili olmayabilir. Pek çok semptomunuz olabilir, ancak kalp fonksiyonunuz yalnızca hafifçe zayıflamış olabilir. Veya çok az semptom gösteren veya hiç semptom göstermeyen ciddi şekilde hasar görmüş bir kalbiniz olabilir.

Doğuştan Kalp Hastalığının Belirtileri

Doğuştan kalp kusurları

Doğuştan kalp kusurları, doğumdan önce, doğumdan hemen sonra veya çocukluk döneminde teşhis edilebilir ya da yetişkinliğe kadar teşhis edilmeyebilir. Bir kusur olması ve hiçbir belirti olmamasımümkündür. Bazen, muayene esnasında kalpte üfürüm duyulması, bir EKG değerlendirilmesi esnasında veya göğüs röntgenini değerlendirirken hiç bir belirti olmadığı halde doğuştan kalp hastalığı teşhis edilebilir.

Yetişkinlerde, doğuştan kalp hastalığı belirtileri varsa, bunlar şunları içerebilir:

 • Nefes darlığı
 • Sınırlı egzersiz yeteneği
 • Kalp yetmezliği (yukarıya bakın) veya kapak hastalığı (yukarıya bakın) belirtileri

Bebek ve Çocuklarda Doğuştan Kalp Kusurları

Bebeklerde ve çocuklarda doğuştan kalp kusurlarının belirtileri şunları içerebilir:

 • Siyanoz ( cilt, tırnak ve dudaklarda mavimsi bir renk tonu )
 • Hızlı nefes alma ve yetersiz beslenme
 • Yetersiz kilo alımı
 • Tekrarlayan akciğer enfeksiyonları
 • Egzersiz yapamama

Kalp Kası Hastalığının Belirtileri

Kalp kası hastalığı veya kardiyomiyopatisi olan birçok insan hiçbir semptom göstermez veya sadece küçük semptomlar gösterir ve normal bir hayat yaşar. Diğer insanlar, kalp fonksiyonu kötüleştikçe ilerleyen ve kötüleşen semptomlar geliştirir.

Kardiyomiyopati semptomları her yaşta ortaya çıkabilir ve şunları içerebilir:

 • Göğüs ağrısı veya basıncı (genellikle egzersiz veya fiziksel aktiviteyle ortaya çıkar, ancak dinlenirken veya yemeklerden sonra da ortaya çıkabilir)
 • Kalp yetmezliği semptomları (yukarıya bakın)
 • Alt ekstremitelerin şişmesi
 • Yorgunluk
 • Bayılma
 • Çarpıntı (anormal kalp ritimleri nedeniyle göğüste çarpıntı)

Bazı kişilerde ayrıca aritmi vardır. Bunlar, kardiyomiyopatili az sayıda insanda ani ölüme yol açabilir.

Perikardit Belirtileri

Perikardit Belirtileri

Perikart diğer tabiri ile kalp zarı, kalbi göğüs kafesi içinde sabit bir şekilde tutar. Kalp kesesi olarak da nitelendirilen bu yapı kalbi çeşitli enfeksiyonlardan korur ve kalp zarı aralığında mevcut durumdaki çok az miktarda sıvı sayesinde kalbin hareketini kolaylaştırıcı bir etki yaratır. Kalp kesesi yani perikard hastalıkları, tek başına veya tüm vücudu etkileyen hastalıklarla beraber görülebilmektedir.

Mevcut olduğunda, perikardit semptomları şunları içerebilir:

 • Anjinadan farklı olan göğüs ağrısı (koroner arter hastalığının neden olduğu göğüs ağrısı); keskin olabilir ve göğsün ortasında olabilir. Ağrı boyuna ve bazen kollara ve sırta yayılabilir. Uzanırken, derin nefes alırken, öksürürken veya yutkunurken daha da kötüleşir ve öne oturarak rahatlar.
 • Düşük dereceli ateş
 • Artan kalp atış hızı
Call Now Button