WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Atan kalp üzerinde mi, yoksa duran kalp üzerinde mi Baypas ameliyatı olmak daha iyi

Atan kalp üzerinde mi, yoksa duran kalp üzerinde mi Baypas ameliyatı olmak daha iyi?

Kalp-akciğer pompası ile veya pompasız baypas cerrahisi

Atardamarlarınızdaki bir tıkanma nedeniyle koroner arter baypas ameliyatı (CABG) olmamız mı gerekiyor? Kalp cerrahlarının kanınızın tekrar normal şekilde akmasını sağlamak için iki seçeneği olacaktır pompasız ve pompalı baypas ameliyatı.

Aradaki fark nedir?, ve doktorlarınız hangi yaklaşımın sizin için daha uygun olduğuna nasıl karar verecek?

Kalp akciğer pompası nasıl çalışır?

Açık kalp bypass ameliyatlarında, biz tıkalı olan damarın ilerisinde kan götürebilmek için vücudun başka bölgelerinden hazırladığımız damarları(greft) kullanarak tıkalı olan damarı baypas etmiş oluruz.

Bu greft, kanın kalbe akması için yeni bir yol oluşturur. Basit gibi görünüyor ancak zor kısım, bu grefti başka bir damara bağlarken oluyor.

Doktorlar ya kalbinizi geçici olarak durdurmalı ya da kalbiniz kan pompalamaya devam ederken atardamarı bağlamalıdır.

  • Pompada CABG:Burada, doktorlar kalbinizi durdurmak için ilaç kullanıyor, ancak endişelenmeyin. Bu esnada bir kalp-akciğer makinesi, kanın vücudunuzda dolaşmasını sağlamak için geçici olarak görevi devralır. 
  • Pompasız CABG (atan kalpte baypas ameliyatı):Burada, cerrahi ekip kalbinizin kan pompalamaya devam etmesine izin verir, ancak ameliyat sırasında mümkün olduğunca hareketsiz tutmak için stabilizatörler kullanır.
Atan kalp üzerinde mi, yoksa duran kalp üzerinde mi Baypas ameliyatı olmak daha iyi - 1
Kalp akciğer Pompası ile baypas ne zaman daha iyi bir seçimdir?

Pompa üzepinde yapılan ameliyatın çoğu CABG vakası için geçerli stratejidir. Birden fazla baypas greftine ihtiyaç duyan birçok kişi için en iyi seçenektir.

Daha da önemlisi, kalp tamamen hareketsiz olduğunda, cerrah için işleri basitleştirmeye yardımcı olur.

“kalp akciğer makinesi kullanılarak yapılan ameliyat, kalbi durdurmamıza izin veriyor, böylece vücuttaki kanı boşaltabilir ve kanı bir kalp-akciğer makinesi aracılığı ile oksijenlendirerek tekrardan vücudumuza verebiliyoruz. Bu makine sayesinde kalp ve akciğerler geçici olarak durduruluyor ve greftler tıkalı damarı baypas etmek için bağlanıyor.

“Bu makine, ameliyatı gerçekleştirirken bize kan damarlarının mükemmel şekilde açığa çıkmasını sağlıyor ve greftin uçlarını diğer damarlara bağlarken daha iyi olmasını sağlıyor.

Atan kalp ameliyatı ne zaman daha iyidir?

Kalp akciğer makinesine bağlanarak yapılan baypas ameliyatları herkes için uygun olmayabilir.

Bazen ilerleyen yaş ve diğer sağlık sorunları, pompasız olarak yapılan baypas ameliyatını daha iyi bir seçenek haline getirebilir. Örneğin daha önce felç geçirdiyseniz veya damar hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa, kalp-akciğer makinesi çok riskli olabilir.

Pompasız(kalbi durdurmadan) koroner baypas ameliyatının en büyük avantajlarından biriside, minimal invaziv yaklaşımlarda kullanılabilmesidir. Cerrah, sol meme altından yapılan küçük bir kesi ile ile özel aletler kullanarak sol meme arterini baypas için hazırlar ve kalbi durdurmadan kalbi besleyen en önemli damara bağlayabilir.

Pompasız KABG ayrıca tipik olarak daha az kan transfüzyonu ve ameliyat sonrası ritim anormallikleri ile ilişkilidir ve muhtemelen hastanede kalış süresini kısaltır.

En büyük dezavantajı, stabilizatör kullanmasına rağmen kalbin hala hareket ediyor olması ve alanın hala biraz kanlı olmasıdır. Bu durum böylesine hassas cerrahiyi en yetenekli cerrahlar için bile daha zor hale getirebiliyor.

Ayrıca, pompasız yöntemle, ihtiyacınız olan tüm olası baypasları yapma olasılığınız daha düşük oluyor. Tabiki gelecekte tıkalı olan kan damarlarını açmak veya baypas yapmak için başka prosedürler ortaya çıkacaktır.

Komplikasyon oranları açısından fark nedir?

İster kalp-akciğer makinesini kullanın, ister atan kalp ameliyatı olun, potansiyel ana komplikasyonlar aynıdır ve ölüm, felç, yara enfeksiyonu ve böbrek yetmezliğini içerir.

Sonuç olarak, doktorunuza koroner baypasa yönelik her iki yaklaşımın artılarını ve eksilerini sormanız iyi bir fikirdir. Daha sonra, özellikle yaşınızın ve tıbbi geçmişinizin kararı nasıl etkilediğini açıklayabilir.

 

 

 

 

Call Now Button