WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Besinlerin Damar Sağlığınıza Etkisini Biliyor Muydunuz

Besinlerin Damar Sağlığınıza Etkisini Biliyor Muydunuz?

Yediğiniz yemeğin damar sağlığınızı nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabının “hayır” olduğunu tahmin ediyoruz. İnsanlar diyetlerinin kilolarını, enerjilerini vb. nasıl etkilediğini düşünüyor. Ama damarları akıllarına gelmiyor. Damarlarınızı en iyi durumda tutmak için tüketmeniz gereken yiyeceklere bahsedeceğiz. Bunu yapmadan önce, damarlarınızın neden bu kadar önemli olduğunu konuşalım.

Damar Sağlığınızı Neden Önemsemelisiniz?

Damar Sağlığınızı Neden Önemsemelisiniz

Damarlar, bir şeyler ters gidene kadar aklımıza gelmez. Dolayısıyla, damar hastalığından muzdarip değilseniz, damarlarınıza asla çok fazla kafa yormamış olma ihtimaliniz yüksektir. Damarlarınızın bir sorun haline gelmesini beklemek yerine, herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını önlemek için şimdi onlar hakkında biraz bilgi edinelim.

Damarlarınızın Rolü

Damarlarınızın Rolü

Artık damarlarınızın önemli olduğuna sizi ikna ettiğimize göre bunu kanıtlayacağız. Damarlarınız, vücudunuzdaki oksijeni ve besinleri kan yoluyla aktarır. Atardamarlarınızın vücudunuzun her yerine pompaladığı kan, bir şekilde kalbinize geri dönmelidir, ve
böylelikle damarlarınızdan geçer. Hasarlı damarlar ile kanın kalbinize geri gelmesi bir mücadele haline gelir. Vücudunuzun geri kalanına yol açan hasarı hayal edebilirsiniz (derin ven trombozunu düşünün ve daha kötüsünü düşünün).Bu nedenle damarlarınızı sağlıklı tutmanın önemi büyüktür.

Damarlarınızı sağlıklı tutmak için çalışabileceğiniz birkaç yol vardır; doğru beslenmek damarlarınızı sağlıklı tutmanın en önemli yollarından biridir.

Damarlarınızı Sağlıklı Tutmak İçin Ne Yemelisiniz?

Damarlarınızı Sağlıklı Tutmak İçin Ne Yemelisiniz

1. Lif bakımından zengin besinler

Lif bakımından zengin besinler

Lif, sindiriminizin ayrılmaz bir parçasıdır ve bu nedenle sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olur. Sağlıklı kilo, varis geliştirme riskinizi azaltır veya zaten sahip olabileceğiniz sorunlu damarları azaltır. Obezite, insanları varisli damar riskine sokan en önemli şeylerden biridir. Bunun sebebi ise; ekstra ağırlık damarlarınıza ekstra baskı uygular. Bu, damarlarınızın hasar görmesine ve pıhtı ve varis geliştirmesine neden olabilir. Diyetinize daha fazla lif ekleyerek bunun olmasını önlemek için büyük bir adımdır. Lif sadece kilonuzu sağlıklı bir yerde tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kolesterolünüzü daha düşük tutmanıza da yardımcı olur.

2. Sodyum oranı düşük yiyecekler

Sodyum oranı düşük yiyecekler

Biraz tuz beslenmeniz için iyidir, fakat çok fazla sodyum tüketirseniz, vücudunuz su tutacaktır. Bu, sıvıların damarlarınızdan geçmesini zorlaştırır. Bu nedenle, çok fazla sodyumlu gıda tüketmekten uzak durmayı hedefleyin.

3. C vitamini yönünden zengin besinler

C vitamini yönünden zengin besinler

C vitamini birçok nedenden dolayı sizin için harikadır, ancak bunlardan biri damarlarınızı sağlıklı tutmaktır. Bu temel vitamin damarlarınızın kollajen dolu ve elastik olmasını sağlar. Sonuç olarak damarlarınız daha esnektir ve kasılma ve genişleme kabiliyetine sahiptir, bu da kanın düzgün bir şekilde akmasına izin verir.

4. E vitamini yönünden zengin

E vitamini yönünden zengin

Kan pıhtılaşması, diğer adıyla Derin Ven Trombozu, derin kaslarınızda kan pıhtısı oluştuğunda ortaya çıkan bir damar hastalığıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi DVT vücudunuz için bazı ciddi sorunlara neden olabilir. E vitamini alımınızı artırarak, kan pıhtılarının başlamasıyla mücadeleye yardımcı olmanın bir yoludur. E vitamini, kan trombositlerinin birbirine yapışmasını önlemeye çalışır, bu da pıhtılaşmaya neden olur. Bu nedenle, vücudunuza daha fazla E vitamini almak iyi bir fikirdir.

Her zaman bol su tüketin

Her zaman bol su tüketin

İçme suyunun sizin için harika olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yeterli su içmenizi sağlamak, vücudunuzun sağlıklı bir sıvı dengesi yardımcı olmanın anahtarıdır. Bu denge, yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmenize ve vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar.Damarlarınızı sağlıklı ve mutlu tutmak için gün boyunca o suyu yudumlamaya devam ettiğinizden emin olun,ve böylelikle tüm vücudunuz size teşekkür edecek.

Call Now Button