WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Varis neden tedavi edilmelidir

Varis Neden Tedavi Edilmelidir?

Sözcü – 06.06.2021

Varisin ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Arnaz, “Çünkü zamanla kalp sağlığına zarar verebilir”dedi…

Varis daha çok uzun süre ayakta ya da hareketsiz kalan kişilerde ve doğum sonrası kadınlarda görülen bir toplardamar hastalığıdır. Damardaki kan basıncı arttıkça zayıflayan duvarlar damarın genişlemesine yol açar. Bu yüzden damardaki kapakçıklar gerektiği gibi çalışamaz. Kirli kan dediğimiz oksijenden fakir kan toplardamarlar içinde birikir, göllenmeye yatkın hale gelir ve varis gelişir.

Doç. Dr. Ahmet Arnaz, zamanında tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan varisin kimlerde görüldüğünü ve hangi sorunlara yol açabileceğini şöyle anlattı…

ahmet arnaz

RİSKİ ARTIRAN FAKTÖRLER

Yaş: Yaşlanma sürecinde damar duvarları ve kapakçıklar eskisi kadar iyi çalışmaz. Damarlar esnekliğini kaybeder ve sertleşir.

Cinsiyet: Kadın hormonları damar duvarlarının gerilmesine izin verebilir. Hamile olan, doğum kontrol hapı kullanan veya menopoza giren kadınlarda, hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle varis riski daha yüksektir.

Aile öyküsü: Genetik özellik taşır. Birinci derecede akrabasında (anne, baba) varis olan kişilerde daha sık görülür.

Yaşam tarzı: Uzun süre ayakta durmak veya oturmak venöz dolaşımı bozabilir ve varis riskini artırır. Kuşak veya sıkı kemerli pantolon gibi sıkı giysiler giymek de kan dolaşımını azaltabilir.

Call Now Button