WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Varis nedir? Belirtileri nelerdir ?

Varis nedir? Belirtileri nelerdir ?

Varis nedir?

Varisli damarlar , damar duvarındaki bir zayıflamanın neden olduğu anormal, genişlemiş kan damarlarıdır. Şişmiş, bükülmüş mavi veya mor damar kümeleri olarak görünebilirler. Varisli damarlar bazen örümcek damarları olarak bilinen ince, kırmızı kılcal damarlarla çevrilidir (cildin yüzeyine yakın bir yerde bulunan küçük kan damarları grubu, ayrıca telenjiektaziler olarak da adlandırılır).

Varis ve örümcek damarları her yerde ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla bacaklarda ve pelvik bölgede görülür. Varisli damarların çoğu cildin yüzeyine yakın gelişir.

Varis, ilk belirtilerini bacaklardaki ağrı ile gösterir, sonra ince kılcal varisler ortaya çıkar. Daha sonra geniş görünümlü varisler oluşur ve bacak gün içinde şişmeye başlar. Varis sorunu daha da ilerlediğinde bacakta renk koyulaşması, cildin esnekliğini kaybederek sertleşmesi ve son noktada yaraların ortaya çıkması görülen sonuçlar arasındadır.

Varislerin genellikle gözle görülen ciddi morarma evrelerine gelene kadar önemsenmediği görülmektedir. Öncelikle bir kozmetik ve estetik sorunu olarak görülen varisler, doğru zamanda tedavi edilmediğinde, damar içerisinde pıhtılaşmaya ve iltahaplanmaya neden olabilir. Bu durumun, damar tıkanıklıklarına ve oluşan pıhtının koparak akciğerlerde tıkanmaya ve ölüme kadar uzanan bir solunum yetmezliğine yol açtığı da bilinmektedir.

Varis ve örümcek damarları kimlerde görülür?

Varisli damarlar yaygındır ve genellikle ciddi bir tıbbi sorunun işareti değildir. Varis ve örümcek damarları kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Yaşla birlikte daha yaygın hale gelirler ve yetişkin nüfusun yüzde 30 ila 50’sini etkilediği bildirilmiştir. İnsidans, incelenen insan grubuna bağlı olarak değişir.

Varis ve örümcek damarlarına ne sebep olur?

Varisli damarlar, sağlıklı damar duvarları zayıfladığında ve damar genişlediğinde ortaya çıkar. Kan, damarın içinde “birikebilir” veya toplanabilir. Varisli damarlar, bacak damarlarında artan basınç veya damarlardaki kusurlu kapakcıklar ile ilgilidir.

Varisli damarların kesin nedeni bilinmemektedir, ancak varis ve örümcek damarlarının gelişimine katkıda bulunan bir dizi faktör vardır. Varis ve örümcek damarları için risk faktörleri şunları içerir:

 • Varisli damarların kalıtım veya aile öyküsü
 • İlerleyen yaş
 • Uzun süreli ayakta kalma (özellikle hemşire, güzellik uzmanı, öğretmen, fabrika işçisi ve diğerleri gibi mesleklerde çalışan kişiler için)
 • Aşırı kilolu olmak
 • Hamilelikte hormonal etkiler
 • Doğum kontrol haplarının kullanımı
 • Menopoz sonrası hormonal replasman tedavisi
 • Bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturma
 • Dar iç çamaşırları veya giysiler giymek
 • Kan pıhtısı öyküsü
 • Damarlarda yaralanma
 • Karaciğer hastalığı, karında sıvı, önceki kasık ameliyatı veya kalp yetmezliği dahil olmak üzere karında basınç artışına neden olan durumlar

Bildirilen diğer faktörler arasında topikal steroidler, ciltte travma veya yaralanma, önceki venöz cerrahi ve ultraviyole ışınlarına maruz kalma yer alır. 

Doktoru ne zaman aramalıyım?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

 • Varisli damarlar yürümeyi veya ayakta durmayı ağrılı hale getirir
 • Varisli bir damar üzerinde veya yakınında ağrılı veya hassas bir yumru gelişir
 • Ayaklarınızda veya ayak bileklerinizde şişlik var
 • Bacağınız aniden şişer ve ağrılı hale gelir
 • Varisli damar üzerindeki cilt kendi kendine veya yaralandığında kanar
 • Endişeye neden olan başka belirtileriniz varsa ise bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına bşvurun.

Varisli damarların belirtileri nelerdir?

Bacak varisi bulunan hastaların en yaygın şikayeti bacakların görüntüsünün bozulmasıdır. Semptomlar genellikle uzun süre ayakta kaldıktan veya oturduktan sonra kötüleşir. Kadınlarda semptomlar menstrüasyon veya hamilelik sırasında daha kötü olabilir. Bazen varisli damarlar, yüzeysel tromboflebit (damar iltihabı) olarak adlandırılan ağrılı bir kan pıhtısı oluşturabilir.

Yaygın görülen şikayetler şu şeklide sıralanabilir.

Ağrı, yorgunluk, yanma, zonklama, karıncalanma veya ağırlık: Tüm bacağı ve özellikle diz altı bölgeyi etkileyen derin, künt ve bacağa ağırlık hissi veren bir ağrıdır. Uzun süre ayakta kalmakla artar ve bacağı yukarı kaldırmakla azalır.

Kaşıntı: Bacakta kaşıntı, sıcaklık , yanma hissi ve zonklamaya eşlik edebilir. Genellikle variköz damarların üzerinde olur.

Ayak bileğinde şişme: Özellikle akşamları ayak bileklerinde hafif orta dereceli şişlikle gelişebilir, bacağı yukarı kaldırmak ve soğuk duşla şişlikte büyük ölçüde gerileme olur

Gece krampları: Varis hastalığının ileri dönem bulgularından biridir.Venöz yetmezliği olan hastalarda tüm gün ayakta kalmaya bağlı toplardamarlarda gelişen venöz hipertansiyonun yol açtıgı düşünülmektedir.

Kanama: Venöz yetmezlik nedeniyle ayak bileği basıncının çok yükseldiği durumlarda ( venöz hipertansiyon) hassas cilde hafif bir travma ile büyük kanamalar olabilir, ayrıca ileri derecede büyümüş ve cilde yaklaşmış variköz vende çok kendiliğinden patlayarak şiddetli kanamaya yol açabilir.

Varis sorunu daha da ilerlediğinde bacakta renk koyulaşması (hiperpigmentasyon), cildin esnekliğini kaybederek sertleşmesi (Lipodermoskleroz) ve son aşamada bacak yaraları (venöz ülser) ortaya çıkması görülen sonuçlar arasındadır.

Varislerin genellikle gözle görülen ciddi morarma evrelerine gelene kadar önemsenmediği görülmektedir. Öncelikle bir kozmetik ve estetik sorunu olarak görülen varisler, doğru zamanda tedavi edilmediğinde, damar içerisinde pıhtılaşmaya ve iltihaplanmaya (tromboflebit) neden olabilir. Bu durumun, damar tıkanıklıklarına ve oluşan pıhtının koparak akciğerlerde tıkanmaya (pulmoner emboli) ve ölüme kadar uzanan bir solunum yetmezliğine yol açtığı da bilinmektedir.

Varisli damarlar nasıl teşhis edilir?

Fizik muayene sırasında doktorunuz sizi ayaktayken bacaklarınızı kontrol edecektir. Doktorunuz ayrıca, deri yüzeyine yakın damarlardaki (yüzeysel olarak adlandırılır) ve derin damarlardaki kan akışını kontrol etmek için bir Doppler taraması, bir ultrason muayenesi yaptırmanızı isteyebilir.

Tedavi ne zaman gereklidir?

Varis ve örümcek damarlar tıbbi tedavi gerektirebilir. Varisli damarlar yürümeyi veya ayakta durmayı zorlaştırıyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Varisli damar üzerinde veya yakınında bir yara gelişirse veya ayaklarınız veya ayak bilekleriniz şişerse de doktorunuzu aramalısınız.

Bazı durumlarda, varisli damarlar, aşağıdaki koşullarla ilişkili olduklarında sağlığınıza zararlı olabilir:

 • Genişlemiş damarın deriden yeterli sıvı drenajı sağlamaması sonucu ortaya çıkan venöz staz ülserleri . Sonuç olarak, bir ülser (açık yara) oluşabilir.
 • Bacakta sıvı birikmesinin (ödem) neden olduğu cilt sorunlarının bir sonucu olarak mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar oluşabilir. Bu enfeksiyonlar doku enfeksiyonu (selülit) riskini de artırır.
 • Tromboflebit : Kan pıhtısı oluşumuna bağlı damar iltihabı.
 • Venöz kanama : Damarda kanama.

Komplikasyonlar, derin ven trombozu (DVT) veya kronik venöz yetmezlik gibi derin damarlardaki veya derin ve yüzeysel damarları birbirine bağlayan perforan damarlardaki bir sorun veya hastalığın sonucu olduğunda, daha olasıdır. Doktorunuza, bu koşullardan herhangi birini geliştirme riskiniz olup olmadığını sorun.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavinin hedefleri semptomları azaltmak ve komplikasyon riskini azaltmaktır. Tüm varis ve örümcek damarları tıbbi tedavi gerektirmediğinden, tedavinin amacı basitçe etkilenen bölgelerin görünümünü iyileştirmek olabilir.

Kompresyon(basınç) tedavisi ve yaşam tarzı değişikliği

Uygun şekilde oturan varis çorabı ( kompresyon çorapları olarak da adlandırılır ) giymek , özellikle damarlar semptomatik olduğunda, varis tedavisi için en önemli yaklaşımdır. Varis çorapları bazı eczanelerden ve tıbbi malzeme mağazalarından satın alınabilir ve diz altı, diz üstü ve külotlu çorap stilleri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde mevcuttur. Ayrıca 8 ila 10 mmHg, 40 ila 50 mmHg’ye kadar değişen farklı basınçlarda bulunurlar. Doktorunuz sizin için doğru olan varis çorabını önerecektir.

Diğer konservatif tedavi yöntemleri şunları içerir:
 • İyi cilt hijyeni uygulamak
 • Fazla kilonuz varsa kilo vermek
 • Düzenli egzersiz yapmak (özellikle yürümek)
 • Uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçınmak
 • Otururken ve uyurken bacaklarınızı kaldırmak

Uzun süre ayakta durmanız gerektiğinde, sık sık mola verin – oturun ve ayaklarınızı kaldırın.

Konservatif tedavi ile semptomlarda tatmin edici bir rahatlama sağlayamazsanız veya damarların görünümü rahatsız ediciyse, genel tıbbi durumunuza ve damarların boyutuna ve konumuna bağlı olarak başka tedaviler önerilebilir. Diğer tedavi seçenekleri arasında skleroterapi, lazer ve yapıştırıcı tedavisi, minimal invaziv prosedürler ve cerrahi yer alır.

Varisli damarları nasıl önleyebilirim?

 • Belinizi, kasıkları veya bacakları daraltan dar iç çamaşırları ve giysiler giymekten kaçının.
 • Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.
 • Uzun süre tek pozisyonda oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının.
 • Dolaşımı artırmak için düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Fazla kilonuz varsa kilo verin.
 • Oturun veya uzanın ve bacaklarınızı günde en az iki kez 30 dakika boyunca havaya kaldırın. 
Call Now Button