WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Kalp Damar Hastalıklarında Cerrahi Tedaviler

Kalp Damar Hastalıklarında Cerrahi Tedaviler

Atherektomi nedir?

Atherektomi, anjiyoplastiye benzer minimal invaziv bir prosedürdür. Arterlerde oluşan plağı temizlemek için yapılır. Plak çıkarıldıktan sonra, arteri açık tutmak için bir stent yerleştirilebilir.

Neden yapılıyor?

Atherektomi, çok fazla kalsiyum içeren sert plağın bir arteri tıkadığı durumlarda yararlıdır. Bu tıkanıklığın giderilmesi, arterdeki kan akışını eski haline getirir. Bu prosedür, stentlerle tedavi edilmesi kolay olmayan damarlarda veya arterlerin dallandığı yerlerde tıkanıklıkları gidermede özellikle yararlıdır.

Aterektomi

Nasıl yapılıyor?

 • Lokal anesteziye neden olmak için intravenöz olarak hafif bir yatıştırıcı verilecektir.
 • Kasık bölgesindeki küçük bir kesiden femoral arterinize dönen bir tıraş makinesi taşıyan bir kateter yerleştirilir.
 • Arterin daralmasına veya tıkanmasına neden olan plak sıyrılır ve kateterin ucundaki bir bölmede toplanır.
 • Cerrahınız daha sonra kontrast boya enjekte edecek ve arterde herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bir röntgen çekecektir.Bu adımdan sonra kateter çıkarılır.

Ne bekleyebilirsiniz?

 • Hazırlık ve iyileşme için ek süre ile bir aterektomi prosedürünü tamamlamak yaklaşık iki saat sürer.
 • İşlem sonrası birkaç saat uzanmanız gerekecek.
 • Her şey yolunda giderse hastanede kalış süreniz bir veya iki gün sürebilir.
 • 12 ila 24 saat içinde yürümeye başlayabilirsiniz.
 • Doktorunuzun tavsiyesine göre, birkaç gün sonra muhtemelen araba kullanmaya ve egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz.

Koroner arter baypas ameliyatı

Koroner arter baypas ameliyatı

Koroner arter baypas ameliyatı nedir?

Koroner arter baypas ameliyatı, kalp kasına kan akışını sağlayan bir ameliyattır. Genellikle baypas ameliyatı olarak adlandırılır.

Neden yapılıyor?

Bypass ameliyatı, koroner arterlerde plak oluşumunun (ateroskleroz) neden olduğu kalp kasına kan akışı sorunlarını iyileştirmek için yapılır. Ameliyat, koroner arterin tıkalı kısmının etrafında bir dolambaçlı yol veya baypas oluşturmak için vücudun başka bir yerinden alınan bir kan damarı (arter, ven) parçasının kullanılmasını içerir.

Bypass cerrahisine bir alternatif, atardamarları açık tutmak için stent adı verilen küçük yapılar ve kateterler kullanan cerrahi olmayan bir teknik olan Perkütan Kardiyak Müdahaledir (anjiyoplasti olarak da bilinir). Çok sayıda tıkanıklık varsa veya tıkanıklıklar kateterin ulaşması zor olan yerlere yerleşmişse (örneğin, bir kan damarında bir kıvrımda), doktorunuz en iyi alternatifiniz olarak baypas ameliyatını önerebilir.

Baypas ameliyatı, kan akışını iyileştirerek, kalple ilgili göğüs ağrısını (anjina) azaltabilir, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve aktif olma yeteneğinizi artırabilir.

Bypass ameliyatı, altta yatan kalp hastalığını iyileştirmez. Doktorunuz tarafından reçete edilen yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar, başka bir tıkanıklığı önlemek, aterosklerozu ve kan pıhtısı oluşumunu azaltmak için kritik öneme sahiptir.

Nasıl yapılır?

Baypas ameliyatı

 • Hastanın bacağından, kolundan veya göğsünden sağlıklı bir kan damarı parçası baypas ameliyatında kullanılmak üzere alınacaktır.
 • Yeni prosedürlerden birine (minimal invaziv baypas, pompasız veya atan kalp ameliyatı) girmedikçe, cerrahların üzerinde çalışabilmesi için kalp durdurulur.
 • Kalp-akciğer makinesi adı verilen bir makine, cerrah kalbin üzerinde çalışırken kalbinizin ve ciğerlerinizin işini devralacaktır.
 • Koldan ya da bacaktan alınan sağlıklı kan damarı tıkalı koroner arterin ilerisine ve kalpten çıkan ana damar olan aortaya
 • Kalp yeniden çalışmaya başlatıldığında, hastalıklı arterin daralmış kısmı etrafındaki baypas yoluyla kan akışı sağlanır.
 • Tıkanmaların sayısına bağlı olarak birkaç baypas oluşturulabilir.

Pompasız veya Atan Kalpte Bypass Ameliyatı

 • Bu prosedür, kalp durdurulmadan ve hastanın kalp-akciğer makinesine bağlanmaması dışında baypas ameliyatına benzer.
 • Cerrahlar, kalbin alanını stabilize etmek için özel ekipman kullanarak, kalp atmaya devam ederken kalp üzerinde çalışır.

Ne bekleyebilirsiniz?

Genellikle ameliyat vaktinden önce planlanır.

Ameliyatınızdan bir hafta kadar önce muhtemelen hastanenizin yatış öncesi birimini ziyaret etmeniz istenecektir.

 • Kan ve idrar testleri, bir elektrokardiyogram, beyninizi besleyen damarlar için doppler USG ve birakciğer filmi istenecektir.

Doktorunuz prosedürün risklerini ve faydalarını açıklayacak ve sizden bir onay formu imzalamanız istenecektir. Size aşağıdaki sorular sorulabilir veya aşağıdaki durumlarda doktorunuza siz bilgi vermelisiniz:

 • Herhangi bir kontrast boya, iyot veya herhangi bir ciddi alerjik reaksiyonunuz (örneğin, arı sokması veya kabuklu deniz ürünleri yemekten) var mı?
 • Astım var mı?
 • Herhangi bir ilaca alerjiniz var mı?
 • Herhangi bir kanama probleminiz varsa veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyor musunuz?
 • Böbrek sorunları veya şeker hastalığı öykünüz varsa.
 • Göğsünüzde veya karnınızda vücut piercingleri bulunduruyorsanız.
 • Sağlığınızda yakın zamanda herhangi bir değişiklik oldu mu?
 • Hamile misiniz veya hamile olma ihtimaliniz var mı?

Bypass ameliyatı için aynı gün veya bir gece önceden hastaneye yatırılabilirsiniz.

 • Göğsünüzdeki ve bacaklarınızdaki tüyler traşlanacaktır.
 • Cildinizi dezenfekte etmek için özel antibakteriyel sabun süngerleri kullanarak banyo yapmanız istenecektir.
 • Kusma riskini azaltmak için ameliyattan önceki gece yarısından sonra yemek yememeniz veya içmemeniz istenecektir.

Genel anestezi altında baypas yapılır, bu nedenle işlem boyunca ve sonrasında bir süre uykuda kalırsınız.

Sigara içiyorsanız, ameliyatınızdan en az iki hafta önce bırakmalısınız çünkü sigara kanın pıhtılaşmasına ve solunum problemlerine katkıda bulunabilir. Sigara, ateroskleroz gelişimi için önemli bir risk faktörüdür ve tamamen bırakılmalıdır.

Ameliyathaneye geldiğinizde çok uykulu olacaksınız. Anestezi uzmanı, intravenöz tüpler yerleştirecek ve sizi uyutmak için size ek ilaç verecektir. Tamamen uyuduktan sonra, ameliyat sırasında ve erken iyileşmenizde size destek olmak için gereken tüm ekipmanlar yerine konur.

Pompasız veya minimal invaziv ameliyat olmadığınız sürece, cerrahların üzerinde çalışabilmesi için kalbin durdurulması gerekir. Vücudunuzun oksijen açısından zengin bir kan akışı almaya devam etmesini sağlamak için bir kalp-akciğer makinesine bağlanacaksınız. Bu makine, kalbin pompalama hareketini ve akciğerlerin çalışmasını devralır.

Ameliyat, oluşturulan baypas sayısına bağlı olarak 3 ila 6 saat sürebilir. Uyandığınızda, uyanma odasında veya yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) olacaksınız. Hastanede 5 ila 7 gün kalmayı bekleyebilirsiniz. Ameliyattan ne kadar çabuk iyileşeceğiniz, büyük ölçüde ameliyattan önce ne kadar sağlıklı olduğunuza ve ameliyatı ne kadar iyi tolere ettiğinize bağlıdır. Minimal invaziv ameliyat olmuşsanız, hastanede kalış süreniz kısalabilir ve iyileşmeniz daha hızlı olabilir. Eve döndüğünüzde, ciddi bir ağrı, kızarıklık, şişme, kanama veya akıntı, ateş veya titreme, nefes alma problemleri, bacakta şişme ve anormal kalp atışları veya diğer olağandışı fiziksel problemler yaşarsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Kalp kapak ameliyatı

Kalp kapak ameliyatı

Onarım ve değiştirme

Kalp kapağı ameliyatı nedir?

Kalp kapak ameliyatı ve prosedürleri, kalp kapak hastalığı nedeniyle düzgün çalışmayan kalpteki bir kapağı onarmak veya değiştirmek için yapılır. İki saat veya daha uzun sürebilen ve iyileşmesi genellikle birkaç hafta süren büyük bir ameliyattır . Bazı kalp kapak hastalığı türlerine uygun daha yeni, daha az invaziv prosedürler vardır, ancak bunlar yalnızca belirli tecrübeye sahip merkezlerde yapılır.

Neden yapılıyor?

Kalp içerisindeki kapaklar, kanın vücut içinde bir yönde hareket etmesini sağlayarak kan akışını kontrol eder. Bir kapak düzgün çalışmıyorsa, kan akışı ve vücutta oksijen taşıyan hassas kan damarı ağı etkilenir. Kapakçık sorununuz küçükse, doktorunuz belirtilerinizi izleyebilir veya sizi ilaçla tedavi edebilir. Durumunuz daha ciddiyse, kalp kapakçığınıza ve kalbinize kalıcı bir zarar gelmesini önlemek için genellikle kapağı onarmak veya değiştirmek için ameliyat gerekir.

Nasıl yapılır?

Soruna bağlı olarak, kapakları onarmak veya değiştirmek için birkaç farklı prosedür vardır.

 1. Cerrahi kapak onarımı

Mitral veya triküspit kapaklarla ilgili sorunlar için genellikle cerrahi prosedürler kullanılır.

 • Komissürotomi, daralmış bir kapakçığın tedavisidir. Kapak kenarlarını hafifçe gevşetmek ve kanın kolayca geçmesini sağlamak için kesilir.
 • Kanı geri kaçıran bir kapak içinanüloplasti yapılır. Kalp kapakçığının tabanında anulus adı verilen bir lifli doku halkası vardır. Genişlemiş bir anulusu onarmak için, açıklığı küçültmek için halkanın etrafına sütürler dikilir. Veya, kapağı desteklemek için valf açıklığının dış tarafına halka benzeri bir cihaz takılır, böylece daha sıkı kapanabilir.
 • Valvulotomi, daralmış kalp kapaklarını büyütmek için bir prosedürdür. Balon yardımı ile de yapılabilir.
 1. Ameliyatsız kapak onarımı

Perkütan veya kateter bazlı işlemler göğüste herhangi bir kesi yapılmadan veya kalbi durdurmadan yapılır. Bunun yerine, kasıklarınızdaki veya kolunuzdaki bir kan damarına kateter adı verilen ince ve esnek bir tüp yerleştirilir ve ardından kan damarlarından kalbinize geçirilir.

 • Perkütan veya balon valvüloplasti / valvotomi, sertleşmiş veya daralmış (stenozlu) pulmoner, mitral veya aortik kapaklar için kullanılır. Kateterin ucundaki bir balon ucu daralmış kapağa yerleştirilir ve açıklığı büyütmek için şişirilir.
 • Perkütan mitral kapak onarımyöntemleri cerrahi için yüksek riskli olduğu düşünülen bir hastada sızdıran bir mitral kapağı onarabilir. Klipsi tutan bir kateter kasık içine ve kalbin sol tarafına yerleştirilir. Açık klips sızdıran kapağın ötesine yerleştirilir ve daha sonra mitral kapağın kanatlarını (yaprakçıkları) yakalaması için geri çekilir . Klips kapandıktan sonra yaprakçıkları bir arada tutar ve kapak kaçağını
 1. Kalp kapakçığı değişimi

Kalp kapağınız tamir edilemeyecek kadar hasar görmüşse, onu yeni bir mekanik veya biyolojik kapakla değiştirmek için ameliyat gerekebilir. Yaş, genellikle hangi türün kullanılacağına karar vermede bir faktördür – biyolojik kapaklar genellikle yaşlı insanlar için tercih edilir. Siz ve doktorunuz seçenekleri tartışacak ve sizin ve koşullarınız için hangisinin en iyisi olduğuna karar vereceksiniz.

 • Uzun ömürlü metaller, karbon, seramik ve plastikten yapılmışmekanik kapaklar , kapak replasman cerrahisinde ilk kullanılanlardı. 1960’larda piyasaya sürüldüklerinden beri geliştirilmiştir.
  • Mekanik bir kapağın en büyük avantajı dayanıklılıktır – uzun süre dayanabilirler.
  • Kapağı kalp dokusuna dikmek için bir kumaş halka kullanılır.
  • Mekanik kapaklar kan pıhtılarına yol açabilir ve bu da kalp krizi veya felce neden olabilir.Mekanik kapakçığı olan kişiler pıhtıları önlemekiçin hayatlarının geri kalanında her gün kan sulandırıcı ilaçlar ( antikoagülanlar) almalıdır . Bunun, doğurganlık çağındaki kadınlar veya büyük kanama geçmişi olan kişiler için olumsuz etkileri olabilir. Kan sulandırıcıların türüne bağlı olarak, kanınızın pıhtılaşma eğilimini ölçmek, INR’nizi (uluslararası normalleştirilmiş oran) izlemek için rutin kan testi yaptırmanız gerekebilir.
  • Mekanik bir kapak, kapandığında yumuşak bir tıklama sesi çıkarır.Bu bazı insanları rahatsız edebilir.
 • Biyolojik (biyoprotetik olarak da adlandırılır) veya doku kapakçıkları, insan donörlerden veya hayvanlardan gelen özel olarak hazırlanmış doğal kapaklardır.
  • Hayvan kaynaklı kapaklar (bir ksenograf)- genellikle inekler veya domuzlar – insan kalbindeki kapakçıklara benzer.İyi tolere edilirler ve mekanik kapaklardan kan pıhtısı oluşturma olasılıkları daha düşüktür.
  • Bağışlanmış bir kalpten (bir allogreft veya homogreft) alınan insan kalp kapakçıkları iyi tolere edilir ve hayvan kapakçıklarından daha uzun süre dayanma eğilimindedir.İnsan kapaklarının kullanılması nadirdir.
  • Valfler kendi dokunuzdan (bir otogreft) gelebilir.Bir Ross (veya switch) prosedüründe, işleyen pulmoner kapağınız hasarlı aort kapağınızı değiştirmek için kullanılır.Pulmoner kapağınız daha sonra bağışlanmış olanla değiştirilir.
  • Biyolojik kapakçığı olan kişilerin kısa dönem için kan sulandırıcı ilaç almaları gerekir.
  • Biyolojik kapaklar, mekanik kapaklar kadar dayanıklı değildir.Aort pozisyonunda ve yaşlı hastalarda daha dayanıklıdırlar.
 1. Minimal invaziv kapak onarımı ve değişimi

Geleneksel cerrahinin aksine, minimal invaziv cerrahi göğüs kemiğini kesip göğsün açılmasını içermez. Kalbinizi durdurmanızı veya kalp-akciğer makinesi kullanmanızı gerektirmez. Cerrah, kalbinizi bir video ekranında izler ve küçük kesilerden sokulan uzun saplı cerrahi aletler kullanarak ameliyatı yapar. Bazı durumlarda robotik kollar kullanılır. Minimal invaziv kapak onarımı ve değişimi, bazı kalp kapak hastalığı türleri için uygundur, ancak yalnızca bazı hastanelerde mevcuttur. Endoskopik veya robotik kalp ameliyatı olarak da adlandırılabilir.

 • Transkateter aort kapak implantasyonu (TAVI), transkateter aort kapak replasmanı (TAVR) olarak da adlandırılır. TAVI, semptomatik aort kapak stenozunu tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir cerrahi kapak replasman prosedürüdür ve geleneksel kapak replasman cerrahisinden iki temel farkı vardır. TAVI, göğsü açmak yerine kasık veya göğüste küçük kesilerle yapılır. Hasarlı aort kapağını onarmak veya çıkarmak ve değiştirmek yerine, doğrudan hasarlı olanın üstüne yeni bir aort kapağı implante edilir. 
 • Cerrah, kasık veya göğüste küçük kesilerden aort kapakçığı içeren bir kateter yerleştirir.
 • Ultrason ve göğüs X-ray cihazı ile kateter kalbe doğru yönlendirilir ve yeni kapak implante edilerek balonla genişletilir.
 • Yeni kapak yerine oturduğunda, kan akışını hemen kontrol etmeye başlar.
 • TAVI geçiren kişiler, açık kalp kapakçığı ameliyatı geçirenlere göre daha hızlı iyileşme ve hastanede kalış süreleri (ortalama üç ila beş gün) olma eğilimindedir.

TAVI genellikle açık kalp cerrahisinden kaynaklanan komplikasyonlar açısından yüksek risk altında olan kişiler için düşünülür.

Ne bekleyebilirsin

Prosedürden önce

Sigara içiyorsanız, ameliyatınızdan en az iki hafta önce bırakmalısınız. Sigara içmek kanın pıhtılaşmasına ve solunum sorunlarına katkıda bulunabilir.

Ameliyatınızdan yaklaşık bir hafta önce hastanenizin yatış öncesi birimini ziyaret etmeniz istenebilir. Prosedürün riskleri ve faydaları size açıklanacak ve bir onay formu imzalamanız istenecektir. Bu randevuda testler şunları içerebilir:

 • Kan tahlili
 • İdrar örneği
 • Elektrokarditogram (EKG)
 • Akciğer filmi

Aşağıdaki durumlarda lütfen sağlık ekibinizi bilgilendirin:

 • Herhangi bir kontrast boya, iyot veya herhangi bir ciddi alerjik reaksiyona (örneğin, arı sokması veya kabuklu deniz ürünleri yemekten) sahip misiniz?
 • Astım var mı?
 • Herhangi bir ilaca alerjiniz var mı?
 • Herhangi bir kanama probleminiz varsa veya kan inceltici ilaç kullanıyorsanız.
 • Böbrek sorunları veya şeker hastalığı öykünüz varsa.
 • Göğsünüzde veya karnınızda vücut piercingleri varsa.
 • Sağlığınızda yakın zamanda herhangi bir değişiklik oldu mu?
 • Hamile veya hamile olma ihtimali var mı?

Hastaların çoğu işlemden bir gün önce hastaneye yatırılır. Bir gece önce cildinizi temizlemek veya dezenfekte etmek için banyo yapmanız istenecektir. Ameliyat için hazırlık şunları içerebilir:

 • Ameliyat edilecek alanı antiseptik bir temizleyici ile yıkamak.
 • Göğsünüzdeki ve bacaklarınızdaki kılların traşlanması.
 • Bilinçsizken kusma riskini azaltmak için gece yarısından sonra yemek yememek veya içmemek.
Ameliyat sırasında

Cerrahi kapak onarımları ve değişimleri genel anestezi altında yapılır, böylece operasyon boyunca uykuda kalırsınız. Geleneksel cerrahi sırasında, cerrahlar kapakçık veya kapakçıklar üzerinde çalışırken kalbinizi durdurur. Kalbinizin pompalama hareketini üstlenen bir kalp-akciğer makinesine bağlanacaksınız, böylece vücudunuz oksijen açısından zengin bir kan akışı almaya devam edecek.

 • Tamir edilmesi veya değiştirilmesi gereken kapak sayısına bağlı olarak ameliyat en az iki saat veya daha uzun sürecektir.
 • İyileşme odasında veya bir yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) uyanacaksınız.
 • Yaklaşık bir hafta hastanede kalacaksınız.
 • Ameliyattan ne kadar çabuk iyileşeceğiniz, kısmen ameliyattan önce ne kadar sağlıklı olduğunuza bağlı olacaktır.

Minimal invaziv ameliyat olacaksanız, kalbiniz durdurulmayacak ve kalp-akciğer makinesi kullanılmayabilir. Hastanede kalış süreniz muhtemelen daha kısa olacak ve iyileşme süreciniz geleneksel açık kalp cerrahisine göre daha hızlı olacaktır.

Eve giderken

Eve döndüğünüzde, kesilerinize bir göz atın. Biraz morarma normaldir, ancak aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçin:

 • artan ağrı
 • kırmızılık
 • şişme
 • kanama
 • bir kesikten akıntı gelmesi
 • ateş
 • titreme
 • genellikle kendini iyi hissetmeme.

Yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir

Sağlıklı seçimler kalp hastalığını iyileştirmenize yardımcı olabilir. Nasıl sağlıklı olunacağına dair uzmanlardan pratik ipuçları ve tavsiyeler alın . Nasıl yapılacağını öğrenin:

 • Sağlıklı beslen
 • Hareketli yaşam tarzını benimse
 • Normal kilonuzu korumaya çalışın
 • Sigara içmeyin
 • Fazla miktarda alkol tüketmeyin
 • Stresinizi azaltacak yöntemler bulun

Size en çok fayda sağlayacak yaşam tarzı değişiklikleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Mekanik destek cihazı

Mekanik destek cihazı

Mekanik destek cihazı nedir?

Mekanik destek cihazı, kalbin pompalama hareketine geçici olarak yardımcı olabilen insan yapımı bir pompadır.

Neden kullanılıyor?

Kan dolaşımını sürdürmeye yardımcı olmak için mekanik bir destek cihazı kullanılır. Birkaç farklı tipte mekanik destek cihazı vardır:

Aort içi balon veya balon pompası olarak da bilinen Aort İçi Balon Pompası (IABP) , kanın aorttan akışına yardımcı olmak ve üzerindeki iş yükünü azaltmak için belirli bir hızda şişirilen ve sönen bir balondur. Tipik olarak, bu cihaz, nispeten kısa bir süre için kalbin sol tarafına yardımcı olmak için kullanılır. Genellikle 10 günden az kullanıldığından “akut destek” olarak adlandırılır. Bu tür geçici desteğe ihtiyaç duyan hastalar şunları içerir:

 • yeni bir kalp krizi.
 • kalp iltihabı (akut miyokardit).
 • açık kalp ameliyatı sonrası kardiyopulmoner baypastan çıkmada zorluk.

Bir ventriküler destek sistemi veya VAS olarak da adlandırılan İmplante Edilebilir Ventriküler Destek Cihazı (VAD) , zayıflamış bir kalbin tüm vücuda kan pompalamasına yardımcı olan mekanik bir pompadır. VAD’lara bazen “yapay kalpler” denir, ancak gerçekte kalbin yerini almazlar. Bunun yerine, bir VAD, gerektiğinde kalbinizin ventriküllerinden birinin veya her ikisinin (alt odalar) işlevini üstlenerek hastanın kendi kalbinin kan pompalamasına yardımcı olur. Bir VAD tipik olarak, şiddetli veya son dönem kalp yetmezliği gibi kalp ciddi şekilde zayıfladığında kullanılır. Bu hastalar daha uzun süreli desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu durumlarda, bir VAD kullanılabilir:

 • kalp nakli için bir donör kalbi mevcut olana kadar (nakil için köprü).
 • kalp fonksiyonu düzelene kadar (iyileşmeye giden köprü).
 • nakil için aday olmayan son dönem kalp yetmezliği olan hastalarda uzun süreli tedavi olarak.

Tam Yapay Kalp (TAH) Kalbi kalıcı olarak değiştirebilen ve harici tüpleri veya kabloları olmayan mekanik bir cihaz geliştirmeye çalışan çok sayıda araştırma yapılmıştır. Birkaç başarılı vaka rapor edilmiştir. Ancak araştırmalar devam ediyor.

Nasıl yapılır

Aort İçi Balon Pompası (IABP) 

Bir intra-aortik balon pompası koymak için ameliyat gerekli değildir. Çoğu durumda, bacaktaki bir kan damarına kateter adı verilen ince, esnek bir tüp yerleştirilir ve kalbin aortuna geçirilir. Aort, oksijenden zengin kanı vücudun geri kalanına taşıyan ana arterdir.

Kateter aracılığıyla aorta küçük bir balon (IABP balonu) yerleştirilir. IABP balonu şu özelliklere sahip bir bilgisayar konsoluna bağlanır:

 • IABP balonunun şişmesini ve indirilmesini kontrol eder.
 • acil durum yedek güç kaynağı sağlar.
 • kalp kasının elektrik sinyalini bir elektrokardiyogram (EKG veya EKG) ile izler.
 • aort içindeki basıncı izler.

Kalp kası gevşediğinde balon şişer. Bu, koroner arterlere kan akışını artırır. Kalp kası kasılmadan (pompalanmadan) hemen önce, balon söner ve kalpten kan akışına yardımcı olan bir vakum etkisi yaratır. Kalp kası gevşerken ve kasılırken balonu şişirme ve söndürme işlemine kontrpülsiyon denir.

Bir IABP genellikle kısa bir süre için implante edilir. Tedaviye artık ihtiyaç kalmadığında balon ve kateter geri çekilir.

Ventriküler Destek Cihazı (VAD) 

VAD’nin implantasyonu açık kalp ameliyatı gerektirir. Her ikisi de göğse veya karına implante edilen iki VAD formu vardır – bir Sol Ventriküler Yardım Cihazı (LVAD) ve bir Sağ Ventriküler Destek Cihazı (RVAD). Hem ventriküllere hem de bi-ventriküler cihazlara (biVAD) yardımcı olabilecek cihazlar da vardır:

 • LVAD – sol ventrikülün altına bir giriş tüpü (kanal) ve aorta (kanı kalpten uzağa taşıyan büyük arter) bir çıkış tüpü takılır.
 • RVAD – sağ ventriküle bir giriş tüpü ve çıkış tüpü pulmoner artere (kanı kalpten akciğerlere taşıyan arter) bağlanır.
 • Güç kabloları dahili cihazdan derinin içinden geçer ve harici bir kontrole ve güç tabanı birimine veya gövde dışındaki pil paketine bağlanır.Denetleyici ve piller, kuşaklı bir bel paketinde, kolun altında bir kılıfta takılabilir veya bir güç taban ünitesine bağlanıp bir duvar prizine takılabilir.

Ne bekleyebilirsiniz? 

Aort İçi Balon Pompası
 • Bir IABP’nin implantasyonu cerrahi olmayan bir prosedürdür.
 • Genellikle bir ameliyathane, kateterizasyon laboratuvarı veya yoğun bakım ünitesinde yapılır.
 • Hazırlık için kateterin yerleştirileceği alan tıraş edilir ve sterilize edilir.
 • Kateter genellikle kasıktaki femoral arterden sokulur, ancak kola da (brakiyal arter) yerleştirilebilir.
 • Bir intravenöz (IV) hat yerleştirilir.
 • Hastayı sakinleştirmek için hafif bir yatıştırıcı verilebilir ve yerleştirme yerine lokal anestezik enjekte edilebilir.
 • Bölge uyuşturulduktan sonra, IABP uçlu bir kateter yerleştirilir.
 • Cerrah, floroskop adı verilen özel bir hareketli X-ışını makinesi kullanarak, kateteri vücudun içinden ve kalbin içine doğru geçirir.Aorta yerleştirildikten sonra kateter, IABP çıkarılana kadar yerinde kalır.

Ventriküler Destek Cihazı

Bir VAD’nin implantasyonu, açık kalp cerrahisini içerir. Bazı VAD’ler çok kısa veya zayıf hastalarda veya ciddi böbrek (böbrek), karaciğer veya akciğer hastalığı, kan pıhtılaşma bozuklukları veya antibiyotiklere yanıt vermeyen enfeksiyonları olan kişilerde kullanılamaz. Bir VAD, hastaneye kaldırılan hastaların eve dönüp bir donör kalbi beklemelerine izin verebilir.

 • VAD implantasyonu planlanmış bir prosedürse, muhtemelen ameliyat tarihinden bir hafta önce hastanede randevu verilecektir, böylece birkaç test yapılabilir.
 • Çoğu hasta ameliyattan önceki gece kabul edilir.
 • Ameliyattan en az sekiz saat önce hiçbir şey yememeli veya içmemelisiniz.
 • Ameliyattan hemen önce rahatlamanıza yardımcı olacak bir sakinleştirici verilecektir.
 • Göğüs bölgesi tıraşlanıp dezenfekte edilecek ve intravenöz (IV) hat yerleştirilecektir.
 • Ameliyathanede genel anestezi verilir, böylece tüm operasyon boyunca uykuda kalırsınız.
 • Tamamen uyuşturulduktan sonra üç tüp yerleştirilecektir:
  • nefes borunuzdan aşağıya, ameliyat sırasında nefesinizi almak için solunum cihazı adı verilen bir makineye bağlanacak bir tüp.
  • Midenizde sıvı ve havanın toplanmasını önlemek için midenize bir tüp yerleştirin, böylece uyandığınızda kendinizi hasta ve şişkin hissetmezsiniz.
  • Operasyon sırasında üretilen idrarı toplamak için mesanenize bir tüp.
 • Cerrahların üzerinde çalışabilmesi için kalp durdurulmalıdır.
 • Vücudunuzun oksijen açısından zengin bir kan akışı almaya devam etmesini sağlamak için bir kalp-akciğer makinesine bağlanacaksınız.Bu makine, kalbin pompalama hareketini üstlenir.

Ameliyat birkaç saat sürebilir.

 • Uyandığınızda, uyanma odasında veya bir yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) olacaksınız.
 • En az beş gün hastanede kalmayı bekleyebilirsiniz.
 • Ameliyattan ne kadar çabuk iyileşeceğiniz, büyük ölçüde ameliyattan önce ne kadar sağlıklı olduğunuza bağlı olacaktır.
 • Bu süre zarfında, durumunuzu değerlendirmek ve izlemek için testler yapılacaktır.
 • Size ve ailenize VAD’nizle eve döndüğünüzde ne yapmanız gerektiği de öğretilecektir.
 • Çoğu orta ve uzun vadeli VAD, insanların daha doğal bir yaşam tarzına geri dönmesine izin verir.

Total Yapay Kalp (TAH) 

VAD gibi, bir TAH implantasyonu açık kalp ameliyatını içerir. TAH’lar hala deneyseldir ve yalnızca birkaç araştırma merkezinde mevcuttur.

Call Now Button