WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Kalp kırıklığı ölüme neden olabilir mi

Kalp kırıklığı ölüme neden olabilir mi?

Üzüntü, acı, öfke, korku ve depresyonun kalp üzerindeki etkileri

Üzüntü, acı, öfke, korku ve depresyonun kalp üzerindeki etkileri

Çoğumuz hayatımızın herhangi bir döneminde, bir çeşit kalp kırıklığı yaşamışızdır. Bir ayrılık ya da yakın birisinin ölümü olsun, bu olaylar bizi yürek burkan hissin içerisine sokar.

Birçok insan kalp kırıklığından ölebileceğini düşünmüş olabilir.  Her ne kadar bu düşünce çok uzak bir ihtimal ve romantik bir film veya kitaptan çıkmış gibi görünmesine rağmen, uzmanlar bunun olabileceğini söylüyor.

Yani evet, aslında, kırık bir kalpten ölebilirsin, ama bu da son derece düşük bir ihtimal.

Kırık kalp sendromu, aşırı duygusal veya travmatik bir olay, stres hormonlarının dalgalanmasını tetiklediğinde ortaya çıkabilir. Bu hormonlar sizi kısa süreli kalp yetmezliğine sokabilir ve bu da hayatı tehdit edebilir.

Depresyon, öfke ve korku gibi güçlü olumsuz duygular da kalp hastalığıyla ilişkilendirilmiştir.

Üzüntü veya acı nasıl kalp krizini taklit edebilir?

Kırık kalp sendromuna, onu tanımlayan Japon doktorun adını taşıyan Takotsubo kardiyomiyopatisi de denir. Ani duygusal stres, özellikle üzüntü ve acı hissi tepki olarak ortaya çıkar ve kadınlarda erkeklerden daha yaygındır .

Kırık kalp sendromuna muhtemelen hormonal faktörlerden dolayı spazm olan bir arter neden olur.  Kalp krizini taklit edebilir, ancak normal şartlarda kalp krizine kalbi besleyen arterlerdeki daralmaneden olur.

Tam olarak anlaşılmayan nedenlerden dolayı, kişi kalp krizini tetikleyebilecek büyük bir adrenalin dalgası yaşar. Kalp kası kasılmayı durdurur ve hatta bir elektrokardiyogram çekilirse bu kalp krizi gibi görünecektir.

Çoğu zaman, spazmlar durduğunda ve kan akışı tekrar başladığında, kalp krizi bulguları genellikle düzelir. Bu bulgular düzelmezse, çok nadir durumlarda ölüme neden olabilir.

Depresyon kalp hastalığı riskinizi artırabilir mi? 

Depresyonu olan kişilerin kalp hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir ve bunun tersi de geçerlidir: Kalp hastalığınız varsa, depresyona girme riskiniz vardır. Bağlantı, depresyonu olan herkesin kalp hastalığı için taranması ve kalp hastalarının depresyon açısından değerlendirilmesi gerekecek kadar güçlüdür.

Bir hastalığı tedavi etmek diğerinin riskini azaltabilir.

Kalp hastalığı olan hastalar, kalp rehabilitasyon programlarına katılmanın duygusal iyilik hallerine yardımcı olduğunu ve depresyonu önlediğini görmüşlerdir. Aynı şekilde, egzersiz yapan depresif hastalar kalp krizi olasılıklarını azaltabilir ve bu süreçte daha iyimser hissedebilirler.

Akıl sağlığının bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni!

Öfke ve korku tansiyonunuzu nasıl etkileyebilir? 

Olumsuz duygular kan basıncının yükselmesine, vasküler reaktivitenin artmasına ve kan pıhtılaşma olasılığının artmasına neden olur. Bu yüzden stresli duygular, savunmasız kişilerde kalp krizini tetikleyebilir.

Öte yandan, olumlu duygular kalp hastalığı olan kişilerin daha uzun yaşamasına yardımcı olabilir. Güçlü sosyal ağlara ve başkalarıyla yakın duygusal bağlara sahip kişilerde daha az kalp hastalığı olur ve kalp hastalığı geliştirirlerse daha iyi olma eğilimindedirler.

Call Now Button