WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) Kalp Cerrahisi

Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) Kalp Cerrahisi

Cerrahide esas olan sonuçların iyi olmasıdır. Özellikle de kalp cerrahisi gibi hayati riskleri olan bir cerrahide amaç en az komplikasyonla, en uzun ömürlü ameliyatı yapmaktır. O nedenle daha kozmetik ve komplikasyonu az bir işlem yaparken, klasik cerrahide yapılan aynı operasyon gerçekleştirilmelidir.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi

Minimal invaziv kalp cerrahisi, küçük kesiler kullanılarak kalbin üzerinde veya içerisinde geleneksel bir ameliyatın yapılmasıdır. Bunun için özel aletler kullanılır.

Geleneksel Kalp Cerrahisi

Geleneksel kalp cerrahisi göğüs kemiğinin ortasından bir kesi (sternotomi) kullanarak kalbe ulaşmayı amaçlar. Kesi yaklaşık 15 ila 20 cm uzunluğundadır.

Bu yaklaşım, karmaşık kalp ameliyatları, yeniden ameliyatlar, çoklu koroner arter baypas prosedürleri veya karmaşık aort prosedürlerine ihtiyaç duyan hastalar için en güvenli ve en sık kullanılan insizyondur.

Minimal invaziv kalp cerrahisi çeşitleri

İyileşmeyi daha hızlı ve daha rahat hale getirmeye yardımcı olmak için minimal invaziv teknikler kullanılarak çok çeşitli prosedürler yapılabilir.

Bazen minimal invaziv cerrahi kısmi sternotomi içerir. Bu, göğüs kemiğinin bir kısmının kesilmesini içerir. Mümkün olduğunda, cerrah sternum kemiğini kesmekten kaçınabilir ve bunun yerine kaburgalar arasındaki kaslardan bir veya daha fazla kesi yapabilir. Bu tekniğe mini torakotomi denir.

Robotik kalp cerrahisi

Robotik kalp cerrahisi çoğunlukla, mitral yetersizliği olan hastaların tedavisinde kullanılır. Robotik kalp cerrahisi aşağıdaki patolojilerin tedavisinde kullanılabilir:

 • Mitral kapak tamiri
 • Triküspit kapak tamiri
 • Atriyal fibrilasyonun ablasyonu (eş zamanlı başka cerrahi gerekiyorsa)
 • Atriyal septal defekt (ASD) onarımı
 • Patent foramen ovale (PFO) onarımı
 • Kardiyak tümörlerin çıkarılması (Miksoma, mitral veya triküspit kapakta fibroelastom)

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisinde Kullanılan Kesi Türleri

Kısmi Sternotomi

Sternumda 6-8 cm uzunluğunda bir kesi yapılır ve göğüs kemiği o bölgeden ayrılır, böylece cerrah kalbin ameliyat gerektiren kısmını görebilir.

Alt mini sternotomi; mitral kapak, triküspit kapak, atriyal septal defekt (ASD), patent foramen ovale
(PFO), miksoma cerrahileri için kullanılır.

Üst mini sternotomi: aort, aort kapak, mitral kapak, triküspit kapak, iki kapak, transaortik TAVR, ASD, PFO, miksoma ve fibroblastom ameliyatları için kullanılır.

Mini torakotomi

Cerrah göğüs kemiğini kesmez ve bunun yerine kalbe ulaşmak için kaburgalar arasındaki kasları keser.

Mitral kapak, triküspit kapak, ASD, PFO, miksoma ameliyatlarında kullanılır.

Aort kapak, transaortik TAVR ve transaortik TEVAR ameliyatlarında kullanılır.

Transapikal TAVR, transapikal TEVAR ameliyatlarında kullanılır.

Robotik kalp cerrahisi

 Mitral kapak, triküspit kapak, ASD, PFO, atriyal miksoma ve fibroblastom ameliyatlarında kullanılır.

Robotik kalp cerrahisi, küçük bir çalışma insizyonu ve kaburgalar arasındaki boşluklarda yapılan diğer üç küçük insizyon (port) ile gerçekleştirilir. Cerrahi aletler robotik kollara tutturulur. Enstrümanlar ve küçük bir kamera portlardan yerleştirilir. Hareket sensörleri robotik “bileğe” takılır, böylece cerrah aletleri kontrol edebilir.

Mitral kapakçık, triküspit kapakçık, epikardiyal kurşun yerleştirme, atriyal septal defekt (ASD), patent foramen ovale (PFO), miksoma ve aort kapak cerrahileri için kullanılır.

Minimal İnvaziv Cerrahi Tekniklerinin Faydaları:

 • Küçük insizyonlar
 • Küçük yara izleri

Ayrıca çoğu hasta

 • Daha az acı
 • Ameliyat sonrası hastanede daha kısa kalış süresi
 • Düşük enfeksiyon riski
 • Düşük kanama ve kan nakli riski
 • Daha kısa iyileşme süresi ve normal faaliyetlere / işe daha hızlı geri dönüş gibi avantajlara sahip olur.Küçük Kesi Cerrahisi Kimlere Uygulanmaz?Eğer kişinin yaygın kalp damar darlığı varsa koroner bypas için küçük kesi cerrahisi uygun olmayabilir. Bizim için en önemli olan şey kalbin ön yüzündeki damara göğüs damarı kullanarak bypas yapmaktır. Böyle durumlarda “hibrit cerrahi” uygulanır.Hibrit Cerrahi Nedir?Hibrit cerrahide, kalp ameliyatında en önemli damara bypass yapılır, uygun olan diğer damarlara ameliyattan bir iki gün sonra kardiyolojik olarak stent koyulur. Yani hem ameliyatın üstünlüğünden faydalanılır, ameliyatın travması azaltılır, hem de diğer damarlarınızı stentle koruruz.

İyileşme ve Takip

Minimal invaziv veya robotik cerrahi ameliyatı olmuşsanız, muhtemelen ameliyattan 2 ila 5 gün sonra eve gidebilirsiniz. Sağlık ekibiniz hastanedeyken sizi yakından takip edecek ve mümkün olan en kısa sürede iyileşmenize yardımcı olacaktır. Hastaneden ayrılmaya hazır olduğunuzda, aktivite, sürüş, insizyon bakımı ve diyetle ilgili kurallar dahil olmak üzere iyileşme ve işe dönme konusunda bilgilendirilirsiniz.

Sağlıklı yaşam

Ameliyattan sonra kalbinizi sağlıklı tutmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız ve ilaçlarınızı reçete edildiği gibi almanız önemlidir. İyileşmeniz için önemli olan kalp-sağlıklı yaşam mekanizmaları şunları içerir:

 • Sigarayı bırakmak
 • Yüksek kolesterol kontrolü
 • Yüksek tansiyon ve diyabet yönetimi
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak
 • Sağlıklı beslenme
 • Tavsiye edildiği gibi bir kardiyak rehabilitasyon programına katılmayı gerektirir.
Call Now Button