WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Endovenöz

Varis Tedavisinde Endovenöz Termal Ablasyon

Lazer tedavisi olarak da adlandırılan endovenöz termal ablasyon, varisli damarda veya yetersizlik olan damarda yoğun yerel ısı oluşturmak için bir lazer veya yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanan daha yeni bir tekniktir.

Isı, hedeflenen damarı kapatmak için bir kateterden yönlendirilir. Bu tedavi sorunlu damarları kapatır ancak yerinde bırakır, böylece minimum kanama ve morarma olur.

Ligasyon ve stripping (açık cerrahi) ile karşılaştırıldığında, birçok hasta endovenöz termal ablasyonun daha az ağrılı, daha iyi kozmetik sonuçlarla ve daha hızlı normal aktivitelere dönüş ile sonuçlandığını bulmuştur.

Bu prosedür neden yapılır? Bu prosedüre neden ihtiyacım var?

Tedavinin hedefleri, semptomları azaltmak ve kan pıhtıları dahil venöz hastalıktan kaynaklanan komplikasyon riskini azaltmaktır.

Büyük, semptomatik varisli hastalar ve yetersiz safen damarları olanlar bu işleme adaydır. Bu prosedür esasen açık cerrahinin yerini almıştır.

Her hasta değerlendirilir ve tedavi, hastanın durumuna göre kişiselleştirilir.

İşlem nerede yapılır ve bu işlemi kim gerçekleştirir?

Bu işlem hastanede, ameliyathanede bir kalpve damar cerrahisi uzmanı tarafından yapılır.

Bu prosedür için aday olup olmadığımı nasıl anlarım?

Prosedüre nasıl hazırlanırım?

Prosedürden birkaç gün önce, prosedürü gerçekleştirmenin güvenli olduğundan emin olmak için prosedür öncesi testler yapılabilir. İşlemden önce bazı ilaçları bırakmanız gerekebilir. Sağlık ekibiniz, prosedüre hazırlanmanıza yardımcı olacak özel talimatlar sağlayacaktır.

İşlem sırasında ne olur?

Sakinleştirici ve bölgesel anestezi alırsınız veya genel anestezi alabilirsiniz. Konumu belirlemek için bir ultrason kullanarak cerrahınız tedavi edilecek damara bir kateter yerleştirecektir. Bu genellikle dizin hemen altında yapılır, ancak bazen ayak bileği seviyesinde de yapılabilir. Cerrah, ultrason kullanarak, tedavi edilecek damarın uzunluğu boyunca bir tuzlu su ve anestezik madde çözeltisi enjekte edecektir. Bunu takiben lazer veya radyofrekans ablasyonu yapılacaktır.

lazer tedavisi işlem süreci

İşlem ne kadar sürer?

İşlemin kendisi genellikle iki ila üç saat sürer. Bu prosedür tipik olarak ayakta tedavi ortamında gerçekleştirilir ve prosedür tamamlandıktan birkaç saat sonra evinize taburcu edilmeyi bekleyebilirsiniz. Tam iyileşme yaklaşık bir ila iki hafta sürecektir.

İşlemden sonra ne olur?

Cerrahınız, ameliyattan sonra kesiğiniz yeterince iyileşene kadar izlemeniz gereken özel talimatları verecektir. Tipik olarak, hastalar hareket etmedikleri zaman tedavi edilen uzvunu kaldırmalı, kesileri temiz ve kuru tutmalı ve doktorun önereceği varis çorabını giymelidir.

Venöz Hastalık Endovenöz Termal Ablasyon: Riskler / Faydalar

İşlemin riskleri ve olası komplikasyonları nelerdir?

Doktorunuz, önerilen prosedürün belirli risklerini ve potansiyel faydalarını sizinle tartışacaktır. Bu genellikle çok güvenli bir prosedürdür. Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi riskler de vardır. Endovenöz termal ablasyon sonrası komplikasyonlar arasında ablasyon bölgesi boyunca morarma, ablasyon bölgesi boyunca ağrı, tedavi edilen bacaktaki damarlarda bir kan pıhtılaşması ve tedavi edilen damarlar boyunca uzanan sinirlerde tahriş olabilir.

Bu riskleri azaltmak için özel önlemler alınır ve olası başka riskler de olabilir. Doktorunuzla görüştüğünüzde, lütfen prosedürün risklerini ve prosedürün neden önerildiğini anladığınızdan emin olmak için sorular sorun.

Tedavinin herhangi bir yan etkisi var mı?

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, birkaç hafta biraz yorgun hissedeceksiniz. Ayrıca ablasyon bölgesinde ağrı ve morarma yaşayabilirsiniz. Nadiren, kaval kemiği boyunca biraz uyuşma veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Bunlar genellikle birkaç hafta içinde geçecektir.

Call Now Button