WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Skleroterapi

Varis Ve Kılcal Damar Tedavisinde Skleroterapi (Köpük Tedavisi)

Skleroterapi, varislerin ve örümcek ağı şeklinde görülen ince kılcal damarlanmaların ve genişlemiş yeşil yan dal varislerini tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir prosedürdür. Aynı zamanda yüzeyel varislerin gelişim olasılığını azaltır.

Skleroterapi ile varis tedavisi, damar içine ilaç enjekte edilerek damarı kapatma yöntemidir. İlaç damar cidarına zarar verir. Ve orada bir iyileşme süreci başlatır. Bu süreçte damar üzerine kompresyon / baskı yapılarak (bandaj veya kompresyon çorabı) damarın iyileşirken kapanması sağlanır. Böylece kan akışı yeniden yönlendirilir ve kapanmış damarlar zaman içerisinde vücut tarafından doğal olarak yok edilir.

Skleroterapinin çeşitli kullanımları vardır. İlacın hangi şekilde (sıvı ya da köpük), hangi dozda kullanılacağına hastanın ve damar yapısının durumuna göre doktor karar verir. Sıvı olarak verilirse Sıvı Skleroterapi olarak isimlendirilir. Köpük olarak verilirse köpük skleroterapi olarak tanımlanır. 

Köpük skleroterapi nedir?

Köpük skleroterapi

Bu teknikte ilaç hava ile karıştırılarak  köpürtülür ve krema benzeri bir madde oluşturulur. Böylece az miktarda ilaçla, daha yoğun bir kıvam, daha fazla hacim elde edilerek ilacın etkinliği arttırılır. Sıvı Skleroterapi’ye kıyasla daha küçük miktarlarda kullanılarak daha geniş alanlar tedavi edilebilir. Köpük Skleroterapi genellikle daha geniş anormal damarları tedavi etmek için kullanılır. Yoğun kıvamı sayesinde ultrason eşliğinde daha iyi görüntülenebilir. Etkinliği artmış olduğu gibi yan etkileri de artacağından kullanımında daha dikkatli olmak gerekir.

Skleroterapi nasıl yapılır

Skleroterapi nasıl yapılır?

Tedavi bölgesi temizlendikten sonra çözelti, çok ince iğneler kullanılarak doğrudan kan damarına enjekte edilir. Bir seansta enjekte edilen damar sayısı, damarların büyüklüğüne, konumuna ve hastanın genel tıbbi durumuna bağlı olarak değişkenli gösterir.

Varis ve kılcaldamar tedavisinde Skleroterapinin başarısı nedir?  

Skleroterapi çoğu hasta için iyi sonuç verir. Enjekte edilen damarların yüzde 50 ila yüzde 80’inin her enjeksiyon seansında ortadan kaldırılabilir.

Genel olarak, kılcaldamarlar tedaviye 3 ila 6 haftada yanıt verir ve daha büyük damarlar 3 ila 4 ayda yanıt verir. Damarlar tedaviye cevap verirse, genellikle tekrar ortaya çıkmazlar. Ancak zamanla yeni damarlar görünebilir. Gerekirse enjeksiyonlar tekrarlanır.

Skleroterapi adayı olup olmadığımı nasıl anlayacağım?

Skleroterapi adayı

 • İşlemden önce, skleroterapi için uygunluğunuzu değerlendirecek bir kalp ve damar cerrahı uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.
 • Fizik muayenenin ardından öncelikle doppler ultrasonografi yapılmalı, damar haritası çıkarılmalıdır. Ameliyat gerektirecek, ana damarlarla ilgili bir problem olmadığı belirlenip ondan sonra tedavi planlanmalıdır.
 • Altta yatan sorunun giderilmesi, aşamalı varis tedavisi planlaması, skleroterapinin başarısını arttıracak ve tekrarlama riskini azaltacaktır.
 • Var olan damar ağının ciddiyetine ve yaygınlığına bağlı olarak tekrarlayan seanslar gerekebilir.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız skleroterapi için bu durumun sonlanmasını beklemelisiniz.
 • Doğum kontrol hapları alıyorsanız skleroterapi yaptırabilirsiniz.
 • Geçmişte bir kan pıhtılaşması durumu yaşadıysanız, uygunluğunuz kişiye göre belirlenecek ve pıhtının nedenine bağlı olacaktır.
 • Gelecekteki cerrahi baypas prosedürleri için potansiyel olarak kullanılabilen damarlar (koroner arter baypas greft cerrahisi için safen ven gibi), bu ameliyat için kullanılamaz oldukları kabul edilmedikçe, genellikle enjeksiyon için değerlendirilmeyecektir.

Sigortam skleroterapiyi karşılayacak mı?

Sigorta şirketleri kozmetik nedenlerle uygulandığında skleroterapi için teminat vermemektedir. Bazı sigorta şirketleri, belirli tıbbi durumlar için skleroterapiyi kapsar. Sigorta şirketiniz, doktorunuzdan tedavinizin niteliğine ilişkin bir mektup isteyebilir.

Prosedür Ayrıntıları

İşlemden önce ne yapmalı

İlaçlar : Skleroterapi öncesinde bazı ilaçlardan kaçınılmalıdır.

 • Her ikisi de antibiyotik olan tetrasiklin veya Minosin , skleroterapiden 7 ila 10 gün önce veya sonra alınırsa deride lekelenmeye neden olabilir. Doktorunuza alabileceğiniz diğer antibiyotik ilaçlarını sorun. Diş prosedürleri, kolonoskopi veya cerrahi gibi herhangi bir invaziv prosedürden önce bir antibiyotik almanız gerekiyorsa , lütfen doktorunuzu bilgilendirin.
 • Skleroterapiden 48 saat önce ve sonra aspirin, ibuprofen veya diğer antiinflamatuvar ilaçları almayın çünkü bu ilaçlar sklerozan ajanın etkisini engelleyebilir veya kanamayı artırabilir.
 • Prednizon , sklerozan ajanın etkinliğini azaltır. Prednizonunuzu reçete eden doktora, skleroterapi prosedüründen 48 saat önce güvenle kesilip kesilemeyeceğini sorun.

Prosedürden önce diğer yapılması gerekenler

 • Skleroterapi öncesi veya sonrası bacaklara losyon sürülmemelidir.
 • İşlem sırasında yanınızda şort getirmenizitavsiye ederiz .
 • Eğer önceki tedavilerden varis çorapları varsa bunlarıda yanınızda getirmeniz faydalı olacaktır.

Nasıl hissedeceğim

Damarlar enjekte edildiğinde hafif rahatsızlık olabilir ve daha büyük damarlar enjekte edildiğinde 1-2 dakika kramp hissi olabilir.

Tedavi ne kadar sürer?

Skleroterapi prosedürü yaklaşık 30 ila 45 dakika sürer.

Tedaviden sonra ne olur?

Tedaviden sonra kendi başınıza eve gidebilirsiniz. Düzenli aktivitelerinize devam edebilirsiniz ve yürümeye teşvik edilirsiniz.

Tedavi edilen damarları “sıkıştırmak” için bandaj yapılması veya varis çorapları giymeniz gerekecektir.

İşlemden sonra nelere dikkat etmeliyim?

 • İlk 48 saat Aspirin, ibuprofen ve diğer iltihap önleyici ilaçlardan kaçının .
 • Sıcak banyo yapmayın veya jakuzi veya saunada oturmayın. Duş alabilirsiniz, ancak su normalden daha soğuk olmalıdır.
 • Enjeksiyon yerlerini yumuşak sabun ve ılık suyla yıkayın.
 • Enjekte edilen bölgelere sıcak kompres veya herhangi bir şekilde ısı uygulamayın.
 • Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

Riskler / Faydalar

Skleroterapinin yan etkileri nelerdir?

Skleroterapinin yan etkileri şunları içerebilir:

 • Enjeksiyon yapılan daha büyük çaplı damarlar, birkaç ay boyunca yumrulu veya sert hale gelebilir.
 • Enjeksiyon bölgelerinde kabarık, kırmızı alanlar görünebilir ve birkaç gün içinde kaybolmalıdır.
 • Derideki kahverengi çizgiler veya lekeler, muhtemelen enjekte edilen damarlardaki kandan kaçan bir demir türünün neden olduğu, enjeksiyon bölgesinde görülebilir. Çoğu durumda, 3 ila 6 ay içinde kaybolurlar, ancak yaklaşık yüzde 5’inde kalıcı olabilirler.
 • Enjeksiyon bölgesi çevresinde morarma meydana gelebilir ve birkaç gün veya hafta sürebilir.
 • Tedavi edilen bölgede geçici küçük kan damarları gelişebilir. Buna revaskülarizasyon, “işaret fişekleri”, “matlar” veya “kızarma” denir. Prosedürden günler veya haftalar sonra görünebilirler ancak birkaç ay içinde kaybolurlar ve genellikle daha fazla tedavi gerektirmezler.
 • Sklerozan ajana karşı alerjik reaksiyonlar, enjeksiyon sırasında meydana gelebilir ve nadiren ciddidir. Semptomlar kaşıntı ve şişliği içerir.

Diğer yan etkiler, skleroterapi sonrası nadiren gelişir. Bu nadir yan etkilerden herhangi birine sahipseniz, lütfen derhal doktorunuza başvurun:

 • Kasık bölgesinde iltihaplanma
 • Bacak şişmesinin aniden başlaması
 • Enjeksiyon bölgesinde küçük ülser oluşumu
 • Özellikle kasık bölgesinde kırmızı çizgiler
Call Now Button