WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Varis ve Kılcal Damarların Tanı ve Tedavisi

Varis ve Kılcal Damarların Tanı ve Tedavisi

Varisli ve anormal kılcal damarların tıbbi tedavi gerektirebilir. Varisli damarlar yürümeyi veya ayakta durmayı ağrılı hale getirirse, doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca varisli damarda veya yakınında yara oluşursa veya ayaklarınız veya ayak bilekleriniz şişerse doktorunuzu aramalısınız.

Bazı durumlarda, varisli damarlar, şu koşullarla ilişkili olduklarında sağlığınıza zararlı olabilir:

 • Venöz staz ülserleri , genişlemiş damar deriden yeterli sıvı boşaltımı sağlamadığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, bir ülser (açık yara) oluşabilir.
 • Bacakta sıvı birikmesi (ödem) nedeniyle oluşan cilt problemleri sonucunda mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu enfeksiyonlar aynı zamanda doku enfeksiyonu (selülit) riskini de artırır.
 • Tromboflebit : Kan pıhtısı oluşumuna bağlı damar iltihabı.
 • Venöz kanama Damarda kanama .

Varisli damarlar, derin damarlarda veya derin damar trombozu (DVT) veya kronik venöz yetmezlik gibi derin ve yüzeysel damarları birbirine bağlayan perforan damarlardaki bir problem veya hastalığın sonucu olduğunda komplikasyonlar daha olasıdır. Doktorunuza, bu durumlardan herhangi birini geliştirme riskiniz yüksek olup olmadığını sorun.

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Tedavinin amacı semptomları azaltmak ve komplikasyon riskini azaltmaktır. Tüm varisli ve kılcal damarların tıbbi tedavi gerektirmediğinde, tedavinin amacı sadece etkilenen bölgelerin görünümünü iyileştirmek olabilir.

Kompresyon (varis çorabı) tedavisi ve yaşam tarzı değişikliği

Uygun varis çorabı ( kompresyon çorapları olarak da adlandırılır ) kullanılması , özellikle damarlar semptomatik olduğunda varis tedavisinde en önemli yaklaşımdır. Varis çorapları bazı eczanelerden ve tıbbi malzeme mağazalarından satın alınabilir ve diz altı, diz üstü ve külotlu çorap stilleri dahil olmak üzere çeşitli stillerde olabilir.

Diğer konservatif tedavi yöntemleri şunları içerir:

 • İyi cilt hijyeni uygulamak
 • Fazla kiloluysanız kilo vermek
 • Düzenli egzersiz yapmak (özellikle yürümek)
 • Uzun süre oturmak veya ayakta durmaktan kaçınmak
 • Otururken ve uyurken bacaklarınızı kaldırmak

Uzun süre ayakta durmanız gerektiğinde, sık sık ara verin – oturun ve ayaklarınızı kaldırın.

Konservatif tedavi ile semptomlarda tatmin edici bir rahatlama sağlayamazsanız veya damarların görünümü rahatsız ediciyse, genel tıbbi durumunuza ve damarların boyutuna ve konumuna bağlı olarak başka tedaviler önerilebilir. Diğer tedavi seçenekleri arasında skleroterapi, lazer ve radyofrekans tedavisi, minimal invaziv prosedürler ve ameliyat yer alır. Bu teknikler aşağıda açıklanmaktadır.

Skleroterapi, köpük tedavisi

Skleroterapi, bir solüsyonun doğrudan varisli damarlara enjekte edilmesini içerir, bu da kılcal damarların sönmesine ve yok olmasına neden olur. İstenilen sonuçları elde etmek için genellikle birkaç seans skleroterapi tedavisi gerekir.

Köpük skleroterapi, bir sklerozan ajan ile karıştırılmış bir köpürtücü ajanın enjeksiyonunu içeren, ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilen prosedürün bir çeşididir. Köpürtücü ajan, kanı damardan dışarı çıkarır, böylece sklerozan ajan damar duvarı ile daha iyi temas eder.

Skleroterapi, doktor muayenehanesinde yapılabilen basit bir işlemdir. Skleroterapi, varisli damarların ağrı ve rahatsızlığını ortadan kaldırabilir ve venöz kanama ve ülserasyon gibi komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kozmetik nedenlerle de sıklıkla yapılmaktadır.

Lazer ve radyofrekans ile varis tedavisi

Kan damarını küçültmek için ısıtmak için lazer tedavisi kullanılır. Lazer tedavisi, küçük varis ve kılcal damarlar tedavisinde etkilidir. Lazer tedavisi, skleroterapi, endovenöz prosedürler veya daha büyük damarların ameliyatından sonra ek bir tedavi olarak kullanılabilir. Lazerler ayrıca daha büyük varisli damarların endovenöz ablasyonu için kullanılmaktadır. Lazer tedavileri, damarı uygun şekilde tedavi etmek için altı haftalık aralıklarla birkaç seans gerektirebilir.

Minimal İnvaziv Prosedürler

Endovenöz termal ablasyon tedavisi , varisli damarda yoğun yerel ısı oluşturmak için lazer veya yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanan bir prosedürdür. Derinizde varisli damarın yakınında (genellikle diz altı) küçük bir kesik yapılır. Doktorunuz damara küçük bir kateter  yerleştirir. Kateterin ucundaki bir cihaz damarın içini ısıtır ve kapatır. Teknoloji, her enerji kaynağı türünde farklıdır, ancak her iki yerel ısı biçimi de hedeflenen damarı kapatır. Bu tedavi, sorunlu damarları kapatır, ancak onları yerinde bırakır, böylece minimum kanama ve morarma olur.  Ligasyon ve tripping (sıyırma) ile karşılaştırıldığında, endovenöz termal ablasyon, benzer semptomatik iyileşme ve kozmetik sonuçlarla daha az ağrı ve normal aktivitelere daha hızlı dönüş ile sonuçlanır.

Mikro insizyon flebektomi , hekim küçük  kesiler yaparak sorunlu damarları cerrahi bir alet yardımı ile çıkartır.

Ameliyat

Varis şiddetli olduğunda ve kanama gibi problemlerle veya ağrı veya şişlik gibi semptomlarla ilişkili olduğunda cerrahi en iyi tedavi olabilir. Endoskopik seçenekler dahil olmak üzere birçok cerrahi tedavi mevcuttur. Herhangi bir tedavi seçeneğini seçmeden önce, sağlık uzmanınızla potansiyel faydaları, riskleri ve yan etkileri tartışmak önemlidir. Cerrahi tedaviler hastane ortamında bir kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından yapılır.

Varis gelişimi nasıl engellenir?

 • Bel, kasık veya bacakları daraltan dar iç çamaşırları ve giysiler giymekten kaçının.
 • Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.
 • Uzun süre tek bir pozisyonda oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının.
 • Dolaşımı artırmak için düzenli egzersiz yapın.
 • Fazla kiloluysanız kilo verin.
 • Günde en az iki kez ve her seferinde 30 dakika boyunca bacaklarınızı kaldırın.
Call Now Button