WeCreativez WhatsApp Support
Kalp ve Damar Hastalıkları hakkında tüm merak ettiklerinizi anında bize ulaştırabilirsiniz.
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Pelvik Ağrı

Pelvik Ağrı (Pelvik Konjesyon Sendromu)

Tüm kadınların üçte birinin yaşamları boyunca kronik pelvik ağrı yaşayacağı tahmin edilmektedir. Kronik pelvik ağrı, altı aydan uzun süren “menstrüel olmayan” ağrı olarak tanımlanır. Bu genellikle karmaşık tıbbi durumu tedavi etmek için multidisipliner bir ekip yaklaşımına ihtiyaç vardır. Fizik muayene, rahim ağzı kanserinden ayırt etmek  için Pap smear testi ve rutin laboratuvar kan tahlilleri sonrasında, pelvik konjesyon bir tümör olmadığından emin olmak için radyolojik görüntüleme çalışması yapılır. Klinik belirtiler otururken veya ayakta dururken daha da kötü olan kronik pelvik ağrıysa ve bazen uyluk, kalça bölgeleri veya vajinal bölgedeki varisli damarlar ile ilişkili ise, yumurtalık ve pelvik varis olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bacaklardaki varisli damarların ağrıya neden olduğu iyi bilinmektedir ve bu nedenle, bu tür damarların, eğer pelviste de varsa kronik pelvik ağrı kaynağı olabileceği tahmin edilebilir.

Pelvik konjesyon tanısı nasıl konulur?

Bu varisli genişlemiş damarlar genellikle dışarıdan görülemediğinden ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri bunları gösteremeyebileceğinden, bu tip şikayetlere sahip kadınların semptomları gözden kaçabilir veya göz ardı edilebilir. Yumurtalık varislerinin teşhisi, spesifik damarların seçici olarak kateterize edilmesi ve kontrast boyanın enjekte edilmesi (yani, bir venogram yapılması) ile doğrulanır. 

Pelvik konjesyon tedavisi

Yumurtalık ve pelvik varislerine bağlı kronik pelvik ağrı, cerrahi olmayan, minimal invaziv, transkateter teknikler kullanılarak tedavi edilir. Venografide varisler bulunursa özel ajanlarla tıkanarak embolize edilirler. İşlem hafif sedasyon ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Riskler, minimal invaziv prosedürler için aynıdır. Varislere kan temini, özel tıkayıcıajanlar kullanılarak engellenir. Ağrı 80’lik bir başarı oranı ile kaybolur.

Yumurtalık ve pelvik varis embolizasyonu geçiren kadınların iyileşme süresi bacak varislerinin tedavisiyle benzerdir. Her iki prosedür de genellikle ilk 24 saat içinde ağrı tedavisi için bir gece hastaneye yatış gerektirebilir. Bundan sonra hasta taburcu edilir ve işlem sonrası ağrı için ağızdan alınan ağrı kesiciler gerekebilir. 

Call Now Button